Lagjet më të frekuentuara në Vjenë sjellin secila diçka unike për kryeqytetin austriak, qofshin ato monumente historike të listuara ose një bollëk restorantesh minimaliste.

Mos e humbisni rastin të humbisni në lagjet e bukura të Vjenës, MAX TRAVEL ka ofertën më të mirë për ju.

Pavarësisht nëse doni të bredhni në mjediset e një pallati, të blini mallra dizajni apo të provoni kuzhinë autentike vjeneze, ka një lagje në Vjenë që do t’ju mbulojë. Se ku të qëndroni në Vjenë ose ku mund të përjetoni më të mirat që ofron kryeqyteti austriak i gjeni në këtë artikull…

 

Innere Stadt

Innere Stadt është qendra historike e listuar nga UNESCO dhe distrikti më i njohur i Vjenës. Rrethi është i rrethuar nga bulevardi Ringstrasse, ku do të gjeni monumente ikonike si Pallati Hofburg, Parlamenti Austriak dhe Rathaus (bashkia). Do të gjeni gjithashtu shumë dyqane, restorante dhe muze, si Muzeu i Historisë Natyrore dhe Muzeu i Historisë së Artit.

Nëse dëshironi të shihni skenën luksoze të blerjeve të Vjenës, drejtohuni në rrugët e këmbësorëve të Kärntner Strasse dhe Graben. Rrugët përreth presin disa nga restorantet dhe galeritë e artit më të vlerësuara në Vjenë.

 

Leopoldstadt

Leopoldstadt multikulturor është shtëpia e lagjes së dikurshme hebraike të Vjenës, hapësira më e madhe e gjelbër e qytetit dhe baret e plazhit të modës në buzë të Kanalit të Danubit. Do të shihni disa rrugë të mbuluara me grafite profesionale dhe të tjera të veshura me kryevepra arkitekturore. Tërheqjet e dukshme përfshijnë rrotën gjigante vjeneze të Ferris, tregun e ushqimit Karmelitermarkt dhe parkun argëtues Wurstelprater.

Nëse dëshironi të përzieni me krijuesit vendas, porosisni një kafe ose pije në kafenenë Kleines, e cila qëndron e hapur deri në orën 2 të mëngjesit çdo ditë, përveç të dielës. Nëse jeni duke udhëtuar me familjen, ka shumë hapësira pikniku dhe rekreacioni, një park argëtimi dhe rrota ikonë e Ferrisit brenda parkut publik Prater.

 

Wieden

Wieden njihet si një nga rrethet “më të lezetshme” të Vjenës për kulturën e kafesë, skenën e gjallë të jetës së natës dhe galeritë e artit. Por me atraksione të tilla si Kisha Barok Karlskirche dhe Muzeu i Vjenës me pamje nga sheshin historik Karlsplatz, ka shumë oferta edhe për adhuruesit e historisë dhe arkitekturës.

Wieden është i mirënjohur për tezgat e ushqimit dhe dyqanet ushqimore jo-austriake, duke e bërë atë një vend ideal për të shijuar kafshata nga të gjitha cepat e globit. Shkoni në tregun ushqimor Naschmarkt për të parë një nga destinacionet më të ndryshme të kuzhinës në Vjenë.

 

Neubau

Neubau është një distrikt i njohur mes të rinjve artistikë dhe hipsterëve me butikët e tij të shumtë, dyqanet e stilistëve, restorantet dhe galeritë e tij. Gjatë gjithë ditës, kafenetë rreth oborrit qendror janë pika të njohura të strehës me vendasit. Pas perëndimit të diellit, baret që zënë ndërtesat Biedermeier në zonën e Spittelberg marrin jetë.

Përveç jetës së saj të natës dhe skenës së artit, Neubau është shtëpia e një bollëku të gurëve të çmuar arkitekturorë barok dhe shumë prej muzeve historike të Vjenës në MuseumsQuartier. Nëse dëshironi të hani një kafshatë në një restorant në modë, do të gjeni një bollëk kafenesh dhe restorantesh të egra dhe minimaliste përgjatë Thailastrasse.

 

Rudolfsheim-Fünfhaus

Rudolfsheim-Fünfhaus është një distrikt multikulturor në zhvillim që është i mbushur me kafene, restorante dhe bare që kanë pushtuar së fundmi rrugët e tij. Studiot e dizajnit, baret e egra dhe dyqanet e shfaqura tërheqin vizitorët në Reindorfgasse, ndërsa shiriti tregtar Mariahilfer Strasse pret shumë restorante ballkanike dhe turke.

 

Margareten

Margareten është një nga lagjet më boheme të Vjenës që tërheq vizitorë me baret, kafenetë dhe vendet e çuditshme argëtuese të saj të përballueshme. Është gjithashtu i famshëm për kuzhinën e tij, e cila përfshin më të mirat e Vjenës dhe një gamë të larmishme kënaqësish ndërkombëtare. Për adhuruesit e historisë, ka shumë ndërtesa dhe mbetje nga epoka socialiste e qytetit.

 

Rezervo tani


Viber

Whatsapp

Facebook Messenger