Stambolli është një nga qytetet më fotogjenike me një fjalë është parajsa e fotografis, me mundësi të panumërta për të kapur bukurinë e qytetit përmes objektivit të një aparati fotografik.  Metropoli i madh, ku takohen Lindja dhe Perëndimi, është një përzierje eklektike e Evropës dhe Azisë dhe është e zhytur në histori dhe kulturë që pasqyron perandoritë e shumta që dikur sundonin qytetin.

Tashmë e dini që në Max Travel keni ofertat më të mira për çdo destinacion, Stambolli është atraksioni i radhës për ju.

Kaluam kohë duke eksploruar çdo cep të këtij qyteti masiv dhe të mahnitshëm në kërkim të pikave më të mira fotografike dhe kemi bashkuar këtë listë, këtë listë me disa nga pikat më të mira për foto në Stamboll. Është udhëzuesi ynë se ku të bëjmë fotot më të mira në Stamboll. 

 

1. Hagia Sophia

Hagia Sophia është një nga vendet më të njohura turistike në qytet, si dhe një nga vendet më të mira të instagramit në Stamboll. Mund të shkrepni një larmi fotografish të shkëlqyera si nga jashtë ashtu edhe nga ato të brendshme. Sigurohuni që të sillni një lente me kënd të gjerë për të kapur madhështinë e kësaj ndërtese historike.

 

2. Pallati Topkapi

Duke qenë një nga muzetë më të pasur në botë, Pallati Topkapi ishte rezidenca e sulltanëve osmanë si dhe qendra administrative dhe arsimore e Perandorisë. Do të gjeni shumë pika fotogjenike në pallat duke përfshirë kopshtet e bukura, pavionet, haremin e famshëm.

 

3. Xhamia Blu

E njohur gjithashtu si Xhamia e Sulltan Ahmetit, Xhamia Blu është një tjetër pikë referimi ikonë në Stamboll. Arkitektura e tij mbresëlënëse dhe dizajni i brendshëm e bëjnë atë një domosdoshmëri për këdo që viziton qytetin. Xhamia e ka marrë emrin nga pllakat blu që zbukurojnë muret e saj të brendshme. Koha më e mirë për të bërë foto këtu është herët në mëngjes kur drita është e butë dhe turmat janë të pakta

 

4. Fener & Balat

Ish lagjja greke Fener dhe afër lagjja e vjetër hebreje Balat. Rajoni është shumë i famshëm si me vendasit ashtu edhe me turistët, gjithashtu një nga vendet më të mira në Stamboll. Sheshet kryesore janë mjaft plot ngjyra me kafene dhe restorante turistike. Në të njëjtën kohë, rajoni është i mbushur me dyqane antike.

Këtu mund të keni një sërë opsionesh për të shkrepur foto shumëngjyrëshe dhe mbresëlënëse.

 

5. Taht İstanbul

Një nga tarracat më të njohura të fotografive në Instagram ndodhet në studion e fotografive “Taht” në Stamboll dhe hapësira u kthye në një destinacion të pashmangshëm gjatë një vizite në këtë qytet.
Foto studio është përshtatur me kërkesat moderne të tregut, duke pajisur një hapësirë të veçantë për fotografimin turistik, me të gjitha peizazhet dhe veshjet.
Tarraca e famshme në krye të një ndërtese ofron një nga pamjet më të bukura të qytetit. Edhe pse në pamje të parë duket si një kafene apo restorant në stilin tradicional, është një hapësirë e shkëlqyer për foto.

 

6. Ura e Galatës

Ura e Galatas ndodhet në grykën e Bririt të Artë dhe lidh lagjet Karakoy dhe Eminonu. Të ecësh nëpër urë, të bësh shumë fotografi me pamje të mrekullueshme të qytetit është një tërheqje e madhe.

Ju mund të keni në sfond shumicën e monumenteve të famshme të qytetit, vendet historike dhe Bosforin.

 

7. Kulla e Galatës

Kulla Galata është një kullë guri mesjetare që daton në shekullin e 14-të. Është një nga monumentet më të njohura në Stamboll dhe ofron pamje mahnitëse të qytetit. Ngjituni në majë të kullës dhe bëni foto të qytetit nga lart. Koha më e mirë për të vizituar është gjatë perëndimit të diellit kur drita është e ngrohtë dhe e butë. Vetë kulla, çatia e saj dhe rruga e ngushtë e bukur përreth janë 100% të denja për Instagram.

Në krye, do të shijoni pamjet panoramike të qytetit nga një këndvështrimet më të mira.

 

8. Bosfori

Bosfori është një ngushticë që ndan dy kontinentet, Azinë dhe Evropën, si dhe Marmara dhe Detin e Zi. Ngushtica është një nga formacionet natyrore më të bukura dhe simpatike në botë dhe sigurisht që do t’ju gëzojë zemrat.

Ju mund të eksploroni Bosforin dhe të bëni fotografi mbresëlënëse duke lundruar përgjatë dhe duke vizituar brigjet e të dy kontinenteve të rreshtuar me pallate verore, ështjella, korije, parqe dhe kopshte, me motobarka, jahte dhe tragete publike.

 

9. Pallati Dolmabahçe

Një nga pallatet më të lavdishme që ndodhet në brigjet e Bosforit në Besiktas. Një vend i mrekullueshëm fotografish për adhuruesit e arkitekturës dhe pallatit. E gjithë ndërtesa e pallatit të merr frymën. Konsiderohet nje nga vendet me te mira per te bere fotot per Instagramin tuaj

 

10. Tramvaji nostalgjik i rrugës Istiklal

Rrugë e gjatë këmbësore shumëngjyrëshe dhe bulevard i madh që kalon Beyoglu dhe plot me të gjitha llojet e dyqaneve, restoranteve, kafeneve, shfaqjeve në rrugë. Tramvaji nostalgjik kalon përgjatë gjatësisë së rrugës.

Fotot në Instagram me tramvaj brenda janë një nga më të njohurat dhe më tërheqëse.

 

11. Kulla e Maiden (Kız Kulesi)

Kulla e Maiden është një kullë fantastike në det në hyrje të Bosforit, përgjatë brigjeve të Uskudarit. Është një nga monumentet më të njohura të qytetit. Ju mund të shijoni kafenenë Kuledebar të kullës. Është në majë të kullës me një ballkon për të shijuar pamjet e bukura panoramike të qytetit.

Fotot më të mira në Instagram mund t’i bëni nga bregu i Salacakit, ku kulla është rreth 150-200 metra në hyrje të Bosforit.

 

12. Pazari i Madh

Pazari i Madh është një nga tregjet më të vjetra dhe më të mëdha të mbuluara në botë. Me mbi 4,000 dyqane, është një qendër e gjallë aktiviteti dhe një festë për shqisat. Tezgat shumëngjyrëshe dhe rrugicat si labirint krijojnë mundësi të shkëlqyera fotografike. Sigurohuni që të kërkoni leje përpara se të fotografoni shitësit ose mallrat e tyre apo edhe nese beni selfie drejtuar nga tezgat e hapura aty.

 

Pasurojeni albumin tuaj me foto në vendet më të mira të Stambollit, edhe këtë herë Max Travel është pranë jush me ofertën e 3 ditë shëtitje në Stamboll

 

Looks like you have blocked notifications!