Te kalosh kohë në qytetin e bukur të Amsterdamit është një eksperiencë e pasuruar me një udhëtim magjik në botën e artit, kulturës dhe natyrës së frymëzuar nga kanale tërheqëse e deri ne arkitekturen e mrekullueshme.

Vetëm me ofertat e Max Travel mund të eksploroni destinacione të ndryshme.

Nga monumentet ikonë te gurët e çmuar të fshehur, ky qytet ka diçka për t’i ofruar çdo udhëtari. Nëse po pyesni se çfarë të shihni dhe të bëni në Amsterdam, ne ju sugjerojm disa prej përvojave më të mira për udhëtimin tuaj në këtë qytet të mahnitshëm.

Një ditë në qytetin e bukur të Amsterdamit është një udhëtim nëpër histori, art, modë dhe kënaqësitë e kuzhinës…🥰

 

Si të filloni ditën tuaj

Në fillim të ditës, nisni me një vizitë në Muzeun Rijksmuseum, një thesar i pasur i artit holandez, ku pikturat e famshme dhe artefaktet historike do t’ju mahnitin. Nuk ka dyshim se pikturat e mrekullueshme të artistëve të tilla si Rembrandt dhe Vermeer do të ju lënë pa fjalë.

Gjatë mëngjesit, shijoni një kafe holandeze tradicionale në një nga kafeteritë lokale. Mund të provoni një stroopwafel, një specialet holandeze e ëmbël. Nëse dëshironi të shijoni një mëngjes të shkëlqyer me një pamje të mrekullueshme:

 • Café De Jaren: 
 • Café George:
 • Coffee & Coconuts
 • Bocca Coffee
 • Lot Sixty One Coffee Roasters

 

Ecje nëpër Kanal

Bëni një udhëtim me anije nëpër kanale të qytetit për të parë pamjet e bukura dhe për të njohur më shumë për historinë e qytetit. Ecja nëpër kanale të Amsterdamit është një eksperiencë e mrekullueshme që ju lejon të shihni qytetin nga një perspektivë të ndryshme dhe të përjetoni bukurinë e tij natyrore dhe arkitektonike. 

Këtu janë disa mënyra për të eksploruar kanale të Amsterdamit:

 1. Rrethimi me anije të vogla: Mund të merrni një udhëtim me anije të vogla, si gondola ose barge tradicionale holandeze, që ju lejojnë të shijoni një udhëtim të qetë nëpër kanale. 

 2. Udhëtim me anije turistike: Në Amsterdam ka shumë kompani që ofrojnë udhëtime turistike me anije nëpër kanale. Këto udhëtime janë të përshtatshme për vizitorët dhe ofrojnë një mënyrë të mrekullueshme për të parë pamjet e qytetit nga uji.

 3. Ecje me bicikletë: Nëse preferoni të eksploroni më shumë në mënyrë të pavarur, një zgjidhje e shkëlqyer është të merrni një bicikletë dhe të shkoni për një ecje nëpër rrugët pranë kanaleve. 

 4. Ecje së bashku me shumë shëtitore: Nëse doni të përjetoni një atmosferë më shoqërore, mund të bashkoheni me një grup të organizuar për një ecje nëpër kanale. 

 

Atraksionet turistike 

Amsterdam ofron një gamë të gjërë atraksionesh turistike për të gjitha shijet dhe interesat. Këtu janë disa nga atraksionet më të njohura dhe të rekomanduara në qytet:

 • Muzeu Van Gogh: Muzeu dedikuar artistit holandez Vincent van Gogh, ku vizitorët mund të shohin një koleksion të pasur të punëve të tij, duke përfshirë piktorit e tij të famshëm.

 • Shtëpia e Anne Frankut (Anne Frank Huis): Ky muze tregon historinë e Anne Frank, një adoleshente evrejeze që u fsheh nën nazistët gjatë Luftës së Dytë Botërore. Vizitorët mund të shohin ambientin ku ajo jetoi dhe shkroi ditarin e saj të famshëm.

 • Rruga e Kuqe (Red Light District): Kjo është një nga zonat më të njohura të Amsterdamit, e njohur për prostitucionin legal dhe për një atmosferë të animuar me dyqane, lokale dhe qendra argëtimi.

 • Stacioni Kryesor i Amsterdamit (Amsterdam Centraal): Ky stacion treni është një ndërtesë e imponueshme e stilit gotik, e cila është një atraksion vetë për turistët. Ai gjithashtu shërben si pikë hyrje për shumë udhëtime në Amsterdam dhe në qytete të tjera të Holandës.

 

Bëni shopping 

Në Amsterdam, do të gjeni zona dhe qendra të ndryshme tregtare, megjithëse vlen të përmendet se Amsterdami nuk ka një numër të madh qendrash tregtare të mëdha në krahasim me disa qytete të tjera. Megjithatë, ka ende disa qendra tregtare dhe rrethe ku mund të gjeni një gamë të gjerë dyqanesh dhe butikësh.

Këtu janë disa nga zonat e dukshme të blerjeve në Amsterdam:

 • Kalverpassage
 • Magna Plaza
 • De Bijenkorf
 • The Nine Streets 

 

Vizito Jordaan

Pas drekës, shkoni në Jordaan, një lagje e bukur me rrugica të ngushta dhe dyqane artistike. Këtu mund të shijoni një atmosferë të qetë dhe të gjeni një varietet të madh të dyqaneve dhe galerive. Jordaan është një lagje e bukur dhe e karakteristikë e Amsterdamit, e njohur për rrugët e ngushta, dyqanet artistike, lokale të vogla dhe atmosferën e qetë. Kjo është një nga destinacionet më të pëlqyera për turistët që duan të përjetojnë një pjesë të vërtetë të kulturës së qytetit.

 

Shijoni Natyrën 

Në mbrëmje, shijoni natyrën duke shkuar në Vondelpark, një park i madh që ofron gjelbërim dhe rrugë për ecje. Ky është një park i madh që ofron një shtrat gjelbërues dhe hapësira për piknik, ecje dhe aktivitete sportive. Është një vend i shkëlqyer për të shijuar natyrën në qendër të qytetit. Në Vondelpark mund të ndodhin shpesh performanca të ndryshme rrugore, si muzika e gjallë, artistët ulëritës, apo shfaqje të tjera artistike. Pushoni për një moment dhe shijoni talentin lokal.

 

Shijoni Një Darkë Romantike

Mbaroni ditën tuaj në Amsterdam me një darkë romantike në një restorant në bregdet ose në një restorant me pamje të bukura të qytetit.  Në Amsterdam ka shumë vende të shkëlqyera për të shijuar një darkë romantike. Këtu janë disa sugjerime për një darkë të paharrueshme në Amsterdam

 • Bateau Amsterdam: Një darkë romantike nëpër kanale të Amsterdamit mund të jetë një përvojë e mrekullueshme. Kompania “Bateau Amsterdam” ofron darka romantike të organizuara, ku ju mund të shijoni ushqim të shkëlqyer dhe pamjet e bukura të qytetit gjatë një udhëtimi të qetë nëpër kanale.
 • Dinner Cruise Amsterdam: Një darkë gjatë një udhëtimi me anije nëpër kanale të Amsterdamit është një zgjedhje e mrekullueshme për një darkë romantike. “Dinner Cruise Amsterdam” ofron darka me ushqim të shkëlqyer dhe atmosferë romantike, ku ju mund të shijoni pamjet e qytetit gjatë një darkë të paharrueshme në ujë.
 • Vuurtoreneiland: Një zgjedhje unike për një darkë romantike është një vizitë në Vuurtoreneiland. Ky është një ishull i vogël pranë Amsterdamit, ku ju mund të shijoni një darkë e cila fillon me një udhëtim me anije nga Amsterdami dhe vazhdon me një darkë e cila përfshin një menynë të shkëlqyer dhe atmosferë romantike në një vend të veçantë dhe të izoluar.
 • Restaurant De Kas: Një restorant i njohur për ushqimin e tij të freskët dhe pamjen e tij të bukur natyrore është Restaurant De Kas. Ky restorant është i vendosur në një kasol në një park në Amsterdam dhe ofron një ambient romantik dhe një kuzhinë të shkëlqyer.

 

 

Rezervo tani


Viber

Whatsapp

Facebook Messenger