Edhe pse Stambolli ka shumë mundësi për të ngrënë dhe pirë, vendet ku familjet me fëmijë mund të hanë ushqime të shijshme dhe të kalojnë një kohë të këndshme janë mjaft të kufizuara. Ndërsa bëjmë listën tonë të vendeve më të mira për të shkuar me fëmijët, ne kemi përpiluar restorante dhe kafene që lexuesit do të kënaqen të përjetojnë, të cilat janë menutë e shëndetshme, këndet e lojërave më të pastra, kopshtet më të këndshme dhe punëtoritë më kreative për fëmijë.

Eksplorimi i Stambollit është i mundur vetëm me ofertën më të mirë nga Max Travel për 3 ditë shëtitje në Stamboll.

 

1. Atelier Crème Caramel-Göktürk

Duke filluar me sloganin “I duam të mëdhenjtë po aq sa fëmijët”, Atelier Kreme Caramel është një kafene që u mundëson fëmijëve të shijojnë shijet e gatuara nga kuzhina e saj e përgatitur posaçërisht. Në kafenenë ku zhvillohen punëtori të ndryshme, fëmijët krijojnë kënaqësi, ndërsa të rriturit mund të shijojnë kafenë e tyre në tavolina të dizajnuara në mënyrë që t’i shohin plotësisht gjatë kësaj kohe. Janë punëtori të veçanta për fëmijët 08 muajsh – 4 vjeç, 4-7 vjeç dhe 7-11 vjeç e lart.

Nuk ka menu fikse në kafene ku gjithçka është e përgatitur në një natyrë të freskët House. Shije të freskëta dhe të ndryshme të përgatitura për atë ditë mirëpresin mysafirët. Cheesecakes, biskota të shijshme të ëmbla, sanduiçe, sallata, opsionet e mëngjesit janë disa nga këto.

Adressa: Istanbul street Country Life Residence Inner Courtyard No: A-181 Göktürk / +90(212) 3224434

 

2. Bee eat play love

Bee eat.play.love, e cila fillon me moton ‘Eat-Play-love’.play.love është një nga kafenetë që familjet me foshnja dhe fëmijë nuk mund të heqin dorë me shijet e saj të shëndetshme në menunë e saj dhe punëtoritë e saj të këndshme per femijet. E projektuar duke pasur parasysh fëmijët, kjo kafene shet edhe produkte për fëmijë. Ushqimi i bletëve i paraqitur me mëngjeset e së dielës eat.play.love shërben çdo ditë përveç të martës.

Adressa: Rruga Tuncay Artun Rruga e Bajramit nr: 13 Reşitpaşa/Sarıyer / +90(212) 323 37 71

 

3. Eataly-Zorlu Center

Ushqim italian i cilësisë së lartë që mund të hani, blini dhe informoheni për atë që mund të hani, krijuar me idenë për të mbledhur gjithçka nën të njëjtën çati Eately. E vendosur në Qendrën Zorlu, Eataly po bëhet gjithashtu një e preferuar e familjeve me punëtoritë e saj të kuzhinës për fëmijë. Cili fëmijë mund t’i thotë jo makaronave dhe picave? Kjo picë dhe makarona janë bërë duke përdorur përbërës të cilësisë më të lartë dhe prindërit gjithsesi nuk thonë jo.

Adressa: Kati katror Zorlu Center Zincirlikuyu/Beşiktaş / +90(212) 336 66 0

 

4. Fotini Stamboll – Arnavutköy

Fotini, e vendosur në katin e poshtëm të një pallati të ndërtuar si një kufomë druri në fillim të viteve 1900, është projektuar posaçërisht për familjet me foshnja dhe fëmijë. Fotini, një emër femëror që do të thotë “shkëlqyes” në greqishten e vjetër, e ka marrë emrin nga një prej ish-pronareve të kësaj pallati. Shumica e trashëgimive familjare të përdorura në dekorimin e brendshëm të kafenesë kalojnë brez pas brezi, duke mbajtur gjallë teksturën dhe historinë e vjetër të shtëpisë.

Me një supermarket, lodra druri, bojëra dhe libra për fëmijë në çerdhe, menuja sezonale e Fotinit, e përbërë nga përbërës vendas dhe të freskët me flladet e kuzhinave mesdhetare, turke dhe gjermane, ndryshon çdo javë. Të shtunën e parë të çdo muaji, tavolina me raki me dado është një nga konceptet që Fotini ka përgatitur enkas për prindërit.

Adressa: rruga Francalacı. Nr:26/1 Arnavutköy / +90(533) 093 99 92

 

5. Beyaz Fırın-Erenköy

Beyaz Fırın, ndalesa e domosdoshme për mëngjeset e gjata të së dielës, është gjithashtu e domosdoshme për familjet me këndin e lojërave në Degën Erenköy. Përveç ëmbëlsirave të shijshme, Beyaz Fırın, e cila ofron shije të ndryshme të ftohta dhe të nxehta për çdo orë të ditës, arrin të bëhet edhe një nga vendet e preferuara të fëmijëve me shuplakën e saj me akullore verore.

Adressa: Bağdat Caddesi Yener Sk. Nr:9 Erenköy / İstanbul / +90(216) 360 90 90

Vetëm me Max Travel  përjetoni atraksione të shumta ne Stamboll, kontaktoni tani dhe përfitoni nga oferta për 3 ditë shëtitje në Stamboll.

 

 

Looks like you have blocked notifications!