Budapesti është një destinacion që shumica e njerëzve e kanë ëndërruar ta vizitojnë. Nëse deri më tani e keni pasur të vështirë të realizoni këtë ëndërr për shkak të çmimeve, Max Travel ka një super ofertë për Budapest që përshtatet për çdo xhep dhe është planifikuar me kujdes.

Horizonti i Budapestit është i mbushur me arkitekturë elegante dhe monumente piktoreske që e bëjnë atë lehtësisht një qytet romantik (dhe në dukje luksoz) për t’u vizituar. 

Esencialet tona të udhëtimit në Budapest parashtrojnë informacionin thelbësor që ju nevojitet për të ndihmuar në planifikimin e udhëtimit tuaj në kryeqytetin e Hungarisë. Pavarësisht se sa shpesh udhëtoni, disa pyetje do të kërkojnë gjithmonë përgjigje…

 

Super oferta për Budapest

📣 Super Oferta per Budapest 📣
💝 3 Ditë në Budapest prej 159€ 💝

Përveq cmimit special prej vetëm 159 Euro Max Travel ka menduar për çdo detaj, që ju të përjetoni këtë super eksperiencë në Dubai, pa u menduar se cka duhet bëjmë dhe ku duhet të shkojmë. Mos e humbni super ofertën për Budapest dhe kontaktoni Max travel tani për të filluar këtë aventurë të mrekullueshme. 

 

 

Kur është koha më e mirë për të udhëtuar në Budapest?

Budapesti ka një klimë të lagësht kontinentale, me temperatura mesatare që variojnë nga 0°C në dimër deri në 22°C në verë.
Shiu shpërndahet në mënyrë të barabartë gjatë gjithë vitit, me një mesatare prej 7 ditësh me shi në muaj.
Qershor-Gusht është koha më e njohur për të vizituar Budapestin. Është sezoni i pikut, kështu që çmimet e hoteleve dhe fluturimeve rriten në përputhje me rrethanat.
Prill-maj dhe shtator-tetor janë kohë të shkëlqyera për të vizituar Budapestin. Moti dhe temperaturat janë të buta, ju do të shmangni turmat e verës dhe çmimet e hoteleve dhe fluturimeve janë më të ulëta.

 

Si të lëvizni rreth Budapestit?

Qendra e qytetit të Budapestit është mjaft kompakte për t’u eksploruar në këmbë. Ju do të gjeni shumë pika referimi dhe atraksione në këmbë nga njëra-tjetra, si ndërtesa e Parlamentit hungarez, Bastioni i Peshkatarëve dhe Bazilika e Shën Stefanit, vetëm për të përmendur disa. Qendra e qytetit gjithashtu pret një zgjedhje të madhe të opsioneve të ngrënies, blerjeve dhe argëtimit të jetës së natës. Për udhëtime më të gjata, Budapesti ka një zgjedhje të mirë të shërbimeve të transportit publik dhe privat.

  • Merrni një kartel

Blerja e një karte Budapest është një lëvizje e mirë nëse planifikoni të vizitoni atraksionet kryesore të qytetit gjatë një qëndrimi të shkurtër në kryeqytetin e Hungarisë. E vlefshme për 24, 48 ose 72 orë, ju jep akses falas në vendet e Kështjellës së Budës, Banjot Lukacs dhe 6 muzetë, plus zbritje në mbi 60 dyqane, restorante dhe atraksione pjesëmarrëse. Karta e Budapestit përfshin gjithashtu përdorim të pakufizuar të transportit publik brenda qytetit.

 

Transporti në Budapest

  • Korporata Private e Transportit në Budapest – është përgjegjëse për transportin publik në Budapest. Ajo operon me metro, trolejbus, tramvaj dhe rrjete autobusësh që mbulojnë të gjithë qytetin.
  • Taksi – Mund të gjeni lehtësisht stendat e taksisë në qendër të qytetit, përgjithësisht jashtë hoteleve dhe pranë atraksioneve kryesore.
  • Biçikletë – Thjesht duhet të shkarkoni aplikacionet dhe të regjistroni llogaritë për të filluar përdorimin e tyre.

 

Cka me vizitu në Budapest 

Budapesti, kryeqyteti i Hungarisë, konsiderohet nga shumë njerëz si “Parisi i Lindjes”. Jo vetëm që ky qytet i bukur është një nga metropolet më të rëndësishme kulturore në Evropën Lindore, por është gjithashtu shtëpia e shumë vendeve të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Disa nga atraksionet kryesore per ti vizituar ne Budapest:

  • Kalaja e Budës & Kodra e Kalasë
  • Ndërtesa e Parlamentit hungarez 
  • Bazilika e Shën Stefanit
  • Shëtitorja e Danubit
  • Bastioni i Peshkatarit
  • Restorantet me pamje

 

Cilat janë ngjarjet kryesore vjetore në Budapest?

Festivali Sziget
Çfarë: I mbajtur në ishullin Obuda, në veri të Budapestit qendror, Sziget është një nga festivalet më të mëdha të muzikës dhe artit multikulturor në Evropë.
Kur: Gusht
Ku: Ishulli Obuda


Festivali Veror i Muzikës në Kalanë Vajdahunyad
Çfarë: Festivali Veror i Muzikës në Kalanë Vajdahunyad ju jep mundësinë të dëgjoni muzikë klasike dhe tradicionale hungareze të interpretuara nga orkestra simfonike në mjediset mahnitëse të Kalasë Vajdahunyad.
Kur: Korrik
Ku: Kalaja Vajdahunyad


Festivali Ndërkombëtar i Cirkut në Budapest
Çfarë: Një nga festivalet më të mëdha në botë në fushën e shfaqjeve live, Festivali Ndërkombëtar i Cirkut të Budapestit paraqet artistë, xhonglerë dhe akrobatë të klasit botëror. Rezervoni përpara dhe jini gati për t’u mahnitur.
Kur: Janar
Ku: Cirku i Kryeqytetit të Budapestit

 

Rezervo tani


Viber

Whatsapp

Facebook Messenger