Paris, kryeqyteti i Romantizmit dhe një nga qytetet më magjike në botë, frymëzon me bukurinë e tij arkitektonike, artin e pasur dhe atmosferën e tij të veçantë. Në këtë qytet të dritave të ndezura, çdo rrugë dhe shesh shpalos histori dhe elegancë por jo vetëm sepse ju keni shume gjera per te pare dhe per te bere ne Paris.

Në Paris, eksperiencën tuaj mund ta keni me super ofertat e Max Travel, duke ju mundësuar të shijoni këtë qytet të mrekullueshëm.

Pavarësisht nëse shijoni brioshët në një kafene në trotuar ose admironi mrekullitë arkitekturore të qytetit, Parisi premton një përvojë të përjetshme dhe të paharrueshme me aktivitete dhe atraksione të shumta.

Kur keni vetëm katër ditë në Paris, mund të përqendroheni në disa nga atraksionet dhe aktivitetet kryesore qe Max Travel ka pergaditur për ju permes ketij blogu…

 

Kulla Eiffel

Kulla Eifel, një simbol ikonë i Parisit, qëndron madhështor në Champ de Mars, duke tërhequr miliona vizitorë me pamjet e saj panoramike të qytetit. Zonja e punuar prej hekuri – një kullë është femërore në frëngjisht – është një gjë që duhet parë nëse vini në Paris. Me një lartësi prej 1,063 këmbësh, 3 kate dhe një shkallë 674 shkallësh, sigurisht që nuk mund të kalojë pa u vënë re. Do të gjeni një restorant me yje Michelin dhe një bar makarona në katin e dytë dhe një bar shampanje në katin e tretë. Fama e saj mbarëbotërore e bën Kullën Eifel një vend të mbushur me njerëz dhe duhet të jeni të vetëdijshëm për artistët mashtrues që bredhin në zonë.

 

Muzeu Louvre dhe piramida 

Ky është një nga muzet më të famshëm në botë, dhe ka një koleksion të jashtëzakonshëm të artit botëror. Nuk mund të humbisësh shëtitjen për të parë Mona Lisën dhe shumë vepra të tjera të mrekullueshme. Pyramide du Louvre është një piramidë spektakolare xhami që shërben si hyrje në Palais du Louvre. E projektuar dhe është porositur për të ndihmuar në akomodimin e numrit të madh të vizitorëve që ndjekin Luvrin çdo vit kjo Piramid kryesore elegante 21.6 metra është e rrethuar nga 3 piramida më të vogla dhe secila është ndërtuar tërësisht nga segmente xhami dhe shtylla metalike. Dizajni bashkëkohor i piramidës ofron një kontrast vërtet të lë pa frymë me arkitekturën klasike të Pallatit dhe – kur shikohet gjatë natës – ndriçimi i saj dramatik e sjell atë në mënyrë të lavdishme.

 

Katedralja e Notre-Dame-s

Edhe pas tragjedisë së zjarrit, Katedralja e Notre-Dame-s mbetet një vend i rëndësishëm për të vizituar. Arkitektura e saj e mrekullueshme dhe historia e pasur të bëjnë të ndihesh të kuptuar në këtë qytet të lashtë. Ndërtesa është e stolisur me një sërë skulpturash të lezetshme, gargojla dhe dritare shumëngjyrëshe me xham të njomur, dhe struktura e saj karakteristike e mbështetëses fluturuese ishte ndër të parat e këtij lloji që u ndërtua. 

Mos humbisni edhe këto atraksione:

  • Sainte-Chapelle –  Sainte-Chapelle është kapelë e mrekullueshme mbretërore në Île de la Cité të lumit Seine.
  • The Palais Garnier – Palais Garnier është një opera e mrekullueshme neo-baroke në lagjen e 9-të të Parisit.
  • Bazilika Sacré-Cœur – Bazilika Sacré-Cœur, e njohur gjithashtu si Bazilika e Zemrës së Shenjtë të Parisit, është një nga monumentet më mahnitëse në Paris.
  • Conciergerie – Conciergerie është një monument dramatik i Parisit në Île de la Cité, me një vend kompleks dhe domethënës në historinë franceze.

 

Montmartre

Kjo lagje është e njohur për artistët e rrugës dhe atmosferën e saj artistike. Ecja nëpër rrugët e Montmartre-s është një përvojë unike, e cila mund të të sjellë mahnitje nga arti dhe kultura e vendit. Rrugët e Montmartre-s janë të mbuluara me qyteza të vogla, galeri arti, restorante tradicionale dhe kafene të buta. Çdo cep i kësaj zone është i mbushur me histori dhe pikë të bukurisë së veçantë. Artistët e rrugës ndriçojnë këtë lagje me kriacionet e tyre, duke krijuar një atmosferë të ngrohtë dhe të lirë për të gjithë ata që e vizitojnë.

 

Provoni restorantet

Paris, qyteti romantik dhe i rëndësishëm kulinar në botë, ka një gamë të gjerë të restoranteve për të eksploruar. Nëse jeni në kërkim të një përvoje të shijshme gastronomike, kjo është destinacioni i duhur. Nga kuzhina tradicionale franceze deri te eksperimentet e kuzhinave botërore, Parisi ofron diçka për të gjithë. 

Disa nga restorantet me frekuentuara ne Paris:

  • Le Grand Vefour

  • L’Astrance

  • Le Bernardin

  • Septime

 

Bulevardi Champs-Élysées

Ky bulevard i shkëlqyer është i plotë me dyqane të mëdha, restorante, kafene dhe shumë më tepër. Është një vend ideal për të shijuar një darkë elegante ose për të bërë blerje. Bulevardi Champs-Élysées është i mbushur me restorante të shkëlqyeshme dhe kafene të bukura. Nëse kërkon një darkë të veçantë, mund të zgjedhësh ndonjë nga restorantet e mëdha me pamje të mrekullueshme të bulevardit. Natën, bulevardit Champs-Élysées i jepet një pamje tjetër, kur të gjitha dritat dhe reklamat ndizen. 

 

Parku i Luxemburgut

Nëse dëshiron të largohesh pak nga zhurma e qytetit, ky park i bukur është një vend i shkëlqyeshëm për të shijuar natyrën dhe qetësinë. Parku i Luxemburgut ofron një mjedis të qetë dhe tërheqës për të ecur, pushuar dhe shijuar natyrën. Me rrugët e saj të mbuluara me pemë dhe gjelbërimin e barabartë, është një vend i shkëlqyer për të shijuar një stërvitje të qetë ose një piknik me miqtë.

 

Jeta e natës

Nata në Paris është një përvojë e mahnitshme e plotë me emocione, ngjyra dhe energji e rrallë. Qyteti i dritave të ndezura transformohet në një skenë magjepsëse kur bie errësira dhe drita e qytetit reflektohet në rrugët e gurta. Pasi qyteti fiket gradualisht, dritat e restoranteve dhe bistrave shndërrohen në një mozaik të ndritshëm që shpërthen me ngjyra dhe energji. Nëpër rrugët e ngushta të Montmartre-s, artistët e rrugës vendosin telat e tyre dhe mbushin ajrin me tingujt e tyre muzikorë, duke krijuar një atmosferë të jashtëzakonshme artistike dhe të lirë.

 

Rezervo tani


Viber

Whatsapp

Facebook Messenger