Romë është një qytet i mrekullueshëm me një pasuri historike dhe arkitektonike që reflektohet në çdo rrugë dhe shesh. Ka shumë qytete të tjera të pasura me histori, por Roma është një ndër pak që ka ruajtur dhe përshtatur aq mirë trashëgiminë e saj të lashtë. Duke kaluar një ditë në këtë qytet nuk është e mjaftueshme për të eksploruar të gjitha çuditë që Roma ka për të ofruar, por ne do të ju udhëheqim në disa nga pamjet dhe atraksionet kryesore që duhet të vizitoni në fillim të aventurës suaj romake.

Në Romë, eksperiencën tuaj mund ta keni me super ofertat e Max Travel, duke ju mundësuar të shijoni këtë qytet të mrekullueshëm në mënyrë të pambarimtë.

Filloni udhëtimin tuaj në Piazza Navona, një shesh i mrekullueshëm që pasqyron bukurinë dhe jetën e gjallë të këtij qyteti historik. Pastaj, ecni nëpër rrugët me kalldrëm të vjetra që lidhin tregjet dhe monumentet antike. Mos harroni të vizitoni arenën e lashtë të gladiatorëve, Koloseun, një mrekulli arkitektonike që pasqyron epokën e lashtë romake. Ju gjithashtu duhet të kalojnë lumin Tiber për të zbuluar mrekullitë e Vatikanit, përfshirë Bazilikën e Shën Pjetrit dhe Kapelën Sistine. Bazilika është një qendër e besimit katolik, ndërsa Kapela Sistine është shtëpia e afreskeve të famshme të Michelangelo. Këto janë vetëm disa nga atraksionet e Romës që do t’ju bëjnë të ndiheni të përfshirë në historinë dhe pasurinë e këtij qyteti të mrekullueshëm

 

Koloseu

Koloseu është një amfiteatër ikonik i ndërtuar në vitin 72 pas Krishtit dhe konsiderohet si një nga 7 mrekullitë e botës. Qëndrimi në të njëjtin vend me gladiatorët e fuqishëm romakë që luftuan dikur 2000 vjet më parë është një përvojë emocionuese. Një pikë kryesore e vendit të famshëm arkeologjik është hipogjeumi – labirinti i jashtëzakonshëm nëntokësor i amfiteatrit me dhoma dhe rrugëkalime. Ju mund të prisni radhë shumë të gjata në Koloseum. Kurseni kohë duke vizituar herët në mëngjes ose vonë pasdite. Edhe më mirë, blini bileta në internet dhe bashkohuni në radhë më të shkurtra.

 

Shatërvan Trevi

Shatërvani Trevi është një nga shatërvanët më të mrekullueshëm në botë, pothuajse 50 metra i gjerë dhe i stolisur shumë me skulptura të perëndive romake, tritonëve dhe kuajve. Përpara se të hidhni tradicionalisht monedhat tuaja për fat ose të bëni selfie me pallatin e mrekullueshëm Palazzo Poli në sfond, shëtisni nëpër rrugët e tij të ngushta, të cilat janë disa nga më të bukurat e Romës.

Disa nga këto rrugë janë të veshura me pika të shkëlqyera ngrënieje dhe xhelateria. Via di San Vincenzo dhe Via della Dataria ju çojnë në Pallatin Quirinal, si dhe në Piazza del Quirinale me obeliskun dhe shatërvanin e Castor dhe Pollux.

 

Panteoni

Panteoni është një nga ikonat më të famshme të Romës së Lashtë, e cila mbetet një kishëz funksionale edhe sot. Ky tempull me kube graniti strehon varret e figurave më të rëndësishme të Italisë, duke përfshirë piktorin e Rilindjes së Lartë, Raphael. Shikoni shatërvanin e mermerit Fontana del Pantheon me obeliskun e tij të lartë gjashtë metra në Piazza della Rotonda përpara.

Piazza është një vend i mrekullueshëm për t’u ndenjur, me muzikë në rrugë që mbush ajrin rregullisht. Megjithatë, kujdes nga hajdutët e xhepave. Është rreth 10 minuta në këmbë nga Campo de’Fiori nëpërmjet Corso Vittorio Emanuele II.

 

Forumi Romak

Forumi Romak ishte zemra dhe shpirti i Romës së Lashtë, i mbushur me bazilika, tempuj, tregje të gjalla dhe ndërtesa qeveritare. Sot, rrënojat e shumta janë po aq mbresëlënëse dhe tërheqin më shumë se 4.5 milionë vizitorë çdo vit, të cilët arrijnë të imagjinojnë se si ishte jeta gjatë Perandorisë Romake.

Tempio di Saturno, Aro di Tito dhe Curia janë monumentet kryesore këtu. Planifikoni ta vizitoni herët në mëngjes ose pasdite vonë për të shmangur turmat e mesditës. Forumi Romak është brenda ecin distanca nga stacioni i metrosë Line B Colosseo.

 

Piazza Navona

Piazza Navona është një shesh i bukur që ka qenë një vend shoqërimi për romakët për më shumë se 2000 vjet. Arsyeja për formën e tij të zgjatur është se një stadium me 30,000 vende u ndërtua këtu në vitin 86 pas Krishtit për të pritur gara atletike dhe gladiatorësh, gara me kuaj dhe ngjarje të tjera. Romakët e lashtë madje përmbytën stadiumin për të mbajtur beteja detare tallëse.

Ju mund të shihni një paraqitje të shkurtër të rrënojave të stadiumit origjinal në skajin verior të sheshit  tani është një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s. Sot, sheshi përmban arkitekturë baroke, 3 shatërvane mbresëlënëse dhe një atmosferë të gjallë kafeneje në natyrë. Koha më e mirë për të vizituar është nata, kur turmat janë pakësuar dhe shatërvanët bëhen veçanërisht magjike.

 

Muzetë e Vatikanit

Muzetë e Vatikanit shtrihen brenda qytetit të Vatikanit dhe përbëhen nga 54 galeri që shfaqin 20,000 vepra arti që Kisha Katolike ka mbledhur gjatë shekujve. Dashamirët e artit dhe historisë do të jenë në parajsë këtu. Mund të kaloni lehtësisht disa ditë duke eksploruar pikturat e Rilindjes, artin fetar, skulpturat dhe antikitetet romake dhe mbishkrimet nga katakombet antike.

Pikat kryesore përfshijnë Kapelën Sistine, Kapelën Niccoline, Apartamentin Borgia dhe Galerinë e Hartave që shfaqin harta të krijuara nga topografët romakë në shekullin e 16-të. Ju mund të prisni radhë të gjata, pavarësisht se kur e vizitoni, kështu që rezervoni biletat e linjës në internet për të siguruar një pritje shumë më të shkurtër.

 

Bazilika e Shën Pjetrit

Bazilika e Shën Pjetrit është kisha më e madhe në botë dhe një nga vendet më të shenjta të Kishës Katolike për t’u adhuruar. Kisha e mrekullueshme u ndërtua midis viteve 1506 dhe 1626 në vendin e varrimit të Shën Pjetrit, një nga 12 dishepujt e Jezusit, dhe përmban arkitekturë të Rilindjes.

Brenda, do të gjeni një mori skulpturash mbresëlënëse, duke përfshirë statujën Pietà nga Michelangelo, statujën masive të Shën Longinit të Gian Lorenzo Bernini dhe Karrigen prej bronzi të Shën Pjetrit. Hyrja në Bazilikë është falas, por përgatituni të prisni deri në 4 orë për të hyrë. Përndryshe, blini një turne me guidë dhe kaloni radhët. Për një pamje nga sytë e shpendëve mbi Romë, ju mund të ngjiteni në majë të kupolës për një tarifë të arsyeshme.

Rezervo tani


Viber

Whatsapp

Facebook Messenger

Looks like you have blocked notifications!