Izmir, një qytet i mahnitshëm në bregun perëndimor të Turqisë, është një destinacion i pasur me histori dhe një kulturë të shkëlqyeshme. Me një periudhë prej tre ditësh në dispozicion, do të keni mundësinë për të eksploruar një pjesë të vogël të këtij qyteti tërheqës dhe për të shijuar shije të mrekullueshme të ushqimit dhe kulturës turke.

Ofertat më të mira i gjeni gjithmonë në Max Travel , është koha juaj për t’u çlodhur nga përditshmëria dhe për të zbuluar bukuritë e Izmirit.

Të udhëtosh pas në kohë në monumentet antike, të pushosh në bregdet apo të festosh me vendasit, këtu janë gjërat më të mira për të bërë në Izmir.

 

Eksploroni Qytetin e Vjetër

Filloni udhëtimin tuaj në Izmir me një eksplorim të qytetit të vjetër, një rrënojë e pasur me histori dhe karakter. Në mëngjes, vizitoni Konak Square, zemrën e qytetit, ku do të gjeni një kullë orë e shekullit të 20-të dhe një shesh të shkëlqyeshëm për të përqafuar jetën urbane. Në mënyrë që të shmangni ngrohjen e ditës, rekomandohet të eksploroni këtë pjesë të qytetit herët në mëngjes ose në vonë pasdite.

Nga Konak Square, shëtituni në Kordon, një promenadë buzë detit me kafene të shumta dhe pamje të mrekullueshme. Gjithashtu, mos harroni të vizitoni shtëpinë e doganës në Pirin e Konakut, një ndërtesë e restauruar që shërben si qendër e blerjeve dhe e është ndërtuar nga inxhinieri i njohur Gustave Eiffel.

 

Njihuni me historinë dhe kulturën Turke

Dita e dytë është e kushtuar njohjes së historisë dhe kulturës së pasur të Turqisë në Izmir. Filloni me një vizitë në Agora, një vend ku historia romake dhe greke bashkohet. Mund të ecni përmes kolonadave të lashta dhe të gjeni mbetje të vartave të njëherëshme të fuqishme. Në muzeun e vendit të Agoras, do të takoni statuja të njohura si Poseidoni, Demetri dhe Artemisi, të cilat janë përpunuar në këtë vend të mahnitshëm.

Në mënyrë që të vazhdoni udhëtimin tuaj me një përjetim autentik turistik, rekomandohet të merrni një udhëzues personal. Për shembull, mund të organizoni një tur të qytetit të Izmir me udhëzuesin tuaj dhe të ndaloni për një drekë të shijshme në një treg vendas.

Në mbrëmje, mos harroni të vizitoni lagjen Ansansor, ku do të gjeni një asansor antik të rikonstruktuar që ju çon në lagjet në majë të shkëmbit. Një vizitë në kafenenë e terasës do të ofrojë pamje të mahnitshme mbi Izmirin qendror.

 

Pamje nga antikiteti dhe përtej

Dita e fundit e udhëtimit tuaj është e rezervuar për një udhëtim emocionues në Ephesus, një nga vendet më të mahnitshme të Izmirit dhe një vend me një histori të pasur. Është e rekomanduar të nisni herët në mëngjes për të shmangur turmat dhe ngrohjen e ditës. Munde të merni një ndalesë në qytetin e afërt të Selçuk për një dite të plotë eksplorimi.

Në Ephesus, këmbënguluni në hyrjen lindore dhe ecni poshtë Rrugës së Mermërit, ku do të hasni shumë atraksione të mahnitshme si Biblioteka e Celsusit dhe amfiteatri me 25,000 vende. Kini kujdes me pasuritë tuaja dhe mos i leni të pa mbikëqyrura, sepse mund të ketë shkelje të sigurisë në këtë vend të mrekullueshëm.

Pas një eksplorimi të pasur në Ephesus, kthehuni në Izmir për një fund të mahnitshëm të udhëtimit tuaj. Ky është vetëm një shembull i udhëzuesit të tre ditëve në Izmir, dhe qyteti ka shumë më shumë për të ofruar. Përgatituni për një aventurë të paharrueshme në këtë destinatë të mrekullueshme dhe njihuni me historinë, kulturën, dhe bukuritë e Izmirit.

 

Ku me bo shopping në Izmir?

Izmir është një qytet i pasur me mundësi për shopping, ku mund të gjeni të gjitha llojet e produkteve, nga artikujt e veshjes deri tek artizanatet vendase. Këtu janë disa prej vendeve ku mund të bëni shopping në Izmir:

Kemeraltı Çarşısı 

Kemeraltı është tregu tradicional më i njohur në Izmir dhe ofron një gamë të gjerë të produkteve. Këtu do të gjeni shumë rrobaqepëse, artikujt e argjendarisë, mbushësit e jastëkëve të punuar me dorë dhe shumë të tjera. Në tregun e Kemeraltı, mund të bëni blerje të qëndrueshme dhe të shijoni një përzierje të kulturës tradicionale dhe modernes.

Konak Pier

Në zonën e Konak Pier do të gjeni një seri dyqanesh të njohura të modës dhe qendrave tregtare të ndryshme. Ky është një vend i shkëlqyeshëm për të blerë veshje, këpucë, aksesore dhe produkte të tjera të modës. Gjithashtu, kjo zonë ofron një pamje të mahnitshme të detit, duke e bërë shoppingun një përvojë të mrekullueshme.

Alsancak

Kjo është një tjetër zonë ku mund të bëni shopping për veshje dhe produkte të tjera të nevojshme. Alsancak është një prej qendrave më të njohura të qytetit për shopping dhe gjithashtu ofron një gamë të gjerë të restoranteve dhe kafeneve ku mund të pushoni pas blerjeve.

Tezgahçılar Çarşısı

Ky treg i vogël ndodhet pranë qytetit të vjetër të Izmit dhe është një vend i shkëlqyeshëm për të gjetur artizanatet vendase. Këtu do të gjeni punime dore, qeramike, argjendari dhe produkte të tjera të punuara me dorë, të cilat janë ideale për të blerë suvenire ose dhurata të veçanta.

Agora Çarşısı

Në këtë treg, do të gjeni artikujt tradicionalë turq të veshjes dhe të tjerët. Nëse jeni të interesuar për kostumet turke, kepuce të punuara me dorë dhe tregime të tjera të kulturës turke, ky është vendi i duhur për ju.

Përveç këtyre vendesh të njohura, Izmir ofron edhe tregje të vogla dhe dyqane të vogla në shumë rrethe të qytetit. Kështu që, nëse jeni një pasionist i shoppingut, do të keni shumë mundësi për të eksploruar dhe gjetur produkte të veçanta në Izmir.

 

Ku me honger ushqime tradicionale ne Izmir?

Izmir është një qytet i pasur me gastronomi të pasur dhe ushqime tradicionale turke. Ka shumë restorante dhe lokacione ku mund të shijoni shijet autentike të kuzhinës turke dhe izmire, përfshirë fruta deti të freskët dhe specialitete të ndryshme. Këtu janë disa nga vendet më të mira për të honger ushqime tradicionale në Izmir:

Ciğerci Asım Usta

Kjo është një nga vendet më të njohura për të provuar “çiğ köfte”, një specialitet turk i përbërë nga mish i grirë dhe përbërës të tjera të freskëta. Këtu do të gjeni një atmosferë autentike dhe ushqim shumë të shijshëm.

Tarihi Asansör Restaurant

Ky restorant ofron një pamje të mrekullueshme mbi qytetin dhe detin dhe është një vend i shkëlqyeshëm për të provuar ushqime tradicionale turke. Specialitetet përfshijnë peshkun dhe frutat deti të freskët.

Mavra Café & Restaurant

Nëse jeni të interesuar për të provuar kuzhinën greke, ky restorant është një opsion i shkëlqyeshëm. Ata ofrojnë pjata të shijshme greke dhe një atmosferë të këndshme buzë detit.

 

Rezervo tani


Viber

Whatsapp

Facebook Messenger

 
Looks like you have blocked notifications!