Ndërsa kryeqyteti i Italisë tërheq miliona vizitorë çdo vit me arkitekturën e tij të jashtëzakonshme dhe ndërtesat historike, shpesh është më mirë të lini disa nga vizitat tuaja në Romë derisa të bjerë nata.

Me Super Ofertat e Max Travel ju mund te arrini cdo destinacion.

Ky udhëzues për gjërat më të mira për të bërë pas darkës në Romë do t’ju ndihmojë të zbuloni aktivitetet më të mira gjatë natës që ofron qyteti…

 

Kaloni mbrëmjen në sheshin – Piazza Navona

Piazza Navona është një shesh i famshëm publik, sheshi është i njohur për ndërtesat e tij mahnitëse të stilit barok dhe shatërvanin klasik të Fiumit. Ndërsa Piazza Navona është shpesh e mbushur me njerëz gjatë ditës, është një vend i shkëlqyer për t’u ulur dhe për t’u çlodhur në mbrëmje. Ndërtesat përreth sheshit ndriçohen natën, duke rezultuar në një atmosferë të këndshme. Njihet si një nga vendet më të mira të takimit në qytet, falë hekurave që rrethojnë perimetrin e tij

 

Shihni shatërvanin me drita nate – Trevi Fountain

Shatërvani i Trevit është një nga objektet ujore më të famshme në botë. Ndërsa shatërvani dhe sheshi përreth mund të shohin mijëra vizitorë në ditë gjatë verës, është shumë më e qetë gjatë natës. Është gjithashtu koha më e mirë për ta parë plotësisht të ndezur – do të gjeni më lehtë një vend për të hedhur monedhën tuaj mbi supe. Ka disa xhelateria të këndshme rreth shatërvanit të Trevit për ëmbëlsirën tuaj pas darkës.

 

Eksploroni kështjellën dhe urën e lashtë – Castel Sant’Angelo

Ndërtesa qëndron në bregun e djathtë të lumit Tiber përtej Ponte Sant’Angelo, e cila është një nga urat romake më mbresëlënëse në qytet. Sot, Castel Sant’Angelo është një muze që shfaq mobilje dhe piktura të bukura të vjetra. Kalaja është veçanërisht e bukur gjatë natës – ju mund të shijoni pamjen më të mirë nga ura.

 

Pini një pije – Rooftop Bars 

Roma ka shumë bare të shkëlqyera në çati për të shijuar pijet e natës vonë dhe pamje të bukura mbi qytet. Ndërsa disa nga këto sallone dhe bare në çati priren të jenë pak më të shtrenjta, ato mund t’ia vlejnë për një rast të veçantë ose vizitë për herë të parë në Romë.

Baret e njohura në çati ofrojnë pamje nëpër disa nga pikat referuese të qytetit. Tiziano Terrace ka një tarracë në ajër të hapur me pamje nga Koloseu ikonik, ndërsa seksionet e jashtme dhe të brendshme të La Limonaia ofrojnë pamje nga banjat e Dioklecianit.

 

Një lagje e bukur me jetë nate – Trastevere

Trastevere njihet si lagjja simpatike boheme e Romës. Në Trastevere do të gjeni tratoria tradicionale, pijetore birre artizanale dhe shesheve të zhurmshme. Qendra e aksionit është rreth Piazza di Santa Maria, ku mund të shihni Bazilikën e bukur të Zojës të ndezur gjatë natës. Nga atje, është e lehtë të eksplorosh rrugët që të çojnë nga sheshi për të gjetur bare dhe restorante të shkëlqyera.

 

Vizitoni atraksionin – Spanish Steps

Ndërsa 135 shkallët përbëjnë një nga atraksionet turistike më të njohura në Romë, është shumë më mirë të vizitoni shkallët gjatë natës pasi në përgjithësi ka më pak njerëz atje. Shkallët, kisha në krye dhe sheshi në bazë janë gjithashtu të gjitha të ndriçuara me drita të bukura. Ato ofrojnë një vend të mrekullueshëm për të parë njerëzit për t’u ulur dhe për të shijuar atmosferën e qytetit në mbrëmjet më të freskëta.

 

Rezervo tani


Viber
Whatsapp Facebook Messenger