Milano është një qytet i mrekullueshëm në Itali që ofron një kombinim të harmonishëm të artit, kulturës, modës dhe ushqimit të shkëlqyeshëm. Nëse keni vetëm 3 ditë për të eksploruar këtë qytet të mahnitshëm, ne kemi përgatitur një guidë të detajuar që ju ndihmon të përfitoni sa më shumë nga kjo përvojë e paharrueshme.

Në Milano, eksperiencën tuaj mund ta keni me super ofertat e Max Travel, duke ju mundësuar të shijoni këtë qytet të mrekullueshëm në mënyrë të pambarimtë.

Në qendrën e qytetit, Galleria Vittorio Emanuele II, galeria më e vjetër në botë për blerjet, është një pikë e shkëlqyer për të eksploruar botën e modës italiane. Por Milano është shumë më shumë se vetëm modë. Ky qytet është një thesar i historisë, artit dhe kulturës, me ndërtesa të mrekullueshme si katedralja e Duomos dhe koleksioni i saj i madh i bazilikave. Shtoni traditat gastronomike të qytetit, dhe do të keni shumë arsye të bindëshme për të shtuar një udhëtim në Milan në listën tuaj të dëshirave. 

Qysh me fillu shëtitjen në Milano?

Duomo di Milano

Kjo do të jetë fillimi i mrekullueshëm i udhëtimit tuaj në Milano. Përjetoni një herë në jetë pamjen e katedrales së famshme Duomo, një ndërtesë e mahnitshme e ndërtuar në stilin gotik. Shihni derën e madhe të bronztë që përdoret për të hyrë në katedrale, dhe pastaj ngjiteni në shkallët e saja të impresionueshme. Duke arritur në kulmin e shkallëve, do të shihni qytetin nga një lartësi e mahnitshme dhe do të jeni në gjendje të admironi ngjyrat dhe detajet e theksuara të strukturës së Duomo-s. Një vizitë e brendshme do t’ju ofrojë mundësinë të shihni ndërtesën prej brenda dhe të ndiheni të përfshirë në historinë dhe arkitekturën e saj të mrekullueshme.

 

Galleria Vittorio Emanuele II

Për të vazhduar aventurën tuaj të parë, shkoni drejt Galleria Vittorio Emanuele II, një nga qendrat më të vjetra të blerjeve në botë. Ky vend është një vend i çuditshëm ku arkitektura e mahnitshme bashkohet me butiket më ekskluzive, baret dhe restorantet e njohura. Galleria është një vepër arti në vete, me mozaikët dhe skulpturat e saj që ndriçojnë çdo hap të shëtitjes suaj. Nëse dëshironi të bëni një shëtitje blerjeje, ky është vendi ku mund të gjeni stilin italian të modës në shpërndarje dhe të provoni kafetë më të mira në kafenetë e saj të njohura.

 

Castello Sforzesco

Pas shëtitjes në Galleria, vazhdoni në drejtim të kështjellës së madhe të Milanos, Castello Sforzesco. Kjo kështjellë e lashtë ndodhet në qendrën e qytetit dhe ka një histori të pasur. Kaloni kohën tuaj për të eksploruar këtë ndërtesë të mrekullueshme dhe për të vizituar muzeumin që gjendet brenda saj. Ky muze është i pasur me artin, historinë dhe kulturën e Milanos dhe do t’ju ofrojë një perspektivë më të thellë mbi qytetin. Kështu do të njiheni më mirë me historinë e tij të mahnitshme dhe me rrënjët e tij të gjatë kulturore.

 

Sfondi drekën në Navigli

Pas një dite të pasur me eksplorime kulturore dhe historike, është koha për të shijuar një drekë italiane të shkëlqyeshme në një ambient të veçantë. Navigli është një rajon i këndshëm buzë kanaleve të Milanos dhe është i njohur për restorantet dhe baret e tij të bukur. Gjatë darkës, mund të shijoni ushqim të freskët italiane dhe të shijoni atmosferën e romantike që ofron kjo zonë e mrekullueshme. Përdorni kohën për të shëtitur buzë kanaleve dhe për të ndjeni magjinë e mbrëmjes në Milanon.

Dita e dytë

Arti dhe Kultura

Pinacoteca di Brera

Duke kaluar ditën tuaj të dytë në Milano në fushën e artit dhe kulturës, nuk mund të humbisni një vizitë në Pinacoteca di Brera. Ky muze është një thesar i vërtetë i artit italian dhe ndodhet brenda një nga institucionet më prestigjioze të arsimit të lartë në Itali, Akademia e Bukurave të Arteve. Eksploroni sallat e tij të mbushura me piktura të famshme italiane nga artistë të tilla si Caravaggio, Raphael, dhe Mantegna. Nuk do të jeni të zhgënjyer nga koleksioni e pasur dhe variacioni i stilin dhe periudhën e këtyre pikturave të mahnitshme. Muzeu gjithashtu përfshin një bibliotekë të pasur me libra të rralla dhe kujtime të artit italian, që do t’ju ofrojë një njohje të thellë me historinë e artit në Itali.

 

Teatro alla Scala

Në mbrëmje, tërhiquni nga bota e pikturave në botën e operas. Rezervoni bileta për të parë një shfaqje në Teatro alla Scala, një nga teatrat më të njohura dhe prestigjioze të operas në botë. Ky është vendi ku artistë të famshëm kanë shkëlqyer në skenën operatike dhe ku muzika klasike është performuar për shekuj. Ndani emocionin e një performancë të jashtëzakonshme të operas në një ambient të rëndësishëm historik. Ndjeni emocionin e muzikës dhe artit të performuar në mënyrë të paimagjinueshme.

Kjo ditë e dytë do t’ju japë një thesar të artit dhe kulturës italiane, duke ju bërë të ndjeni thellësisht pasurinë dhe thelbin e trashëgimisë kulturore të këtij vendi të mrekullueshëm.

Vazhdojmë me ditën e tretë

Shëtitje jashtë qytetit

 

Lake Como (Lago di Como)

Në ditën e fundit të aventurës suaj në Milano, filloni herët në mëngjes dhe drejtohuni drejt Liqenit Como. Ky liqen i mrekullueshëm, i vendosur vetëm një orë larg qytetit, është një oazë e bukur natyrore dhe është i njohur për ujërat e tij të pastër dhe panoramën e mahnitshme. Mënyra më e mirë për të eksploruar liqenin është me një shëtitje me tragetin. Në rrugën tuaj, do të shihni fshatin e bukur të Bellagios, një vend i mrekullueshëm me rrugë të gurta të ngushta dhe shtëpi të vogla të ndërtuara në breg të liqenit. Këtu mund të shijoni një shëtitje qetë dhe të ndiheni si në një kartolinë postare. Për më tepër, vendosni të shijoni një drekë tipike italiane buzë liqenit dhe përbaleni pamjeve të mahnitshme që ofron ky destinacion natyror.

 

Villa Carlotta

Pas shëtitjes në Liqenin Como, bëni një ndalje në Villa Carlotta, një vilë e mrekullueshme në Tremezzo. Kjo vilë e lavdishme është një ndërtesë historike me një koleksion të pasur të artit dhe artefakteve të vjetra. Eksploroni sallat e saj të mahnitshme që janë të dekoruara me piktura, skulptura dhe mobilje të shekullit të 18-të. Më e veçanta, vizitoni kopshtet e mrekullueshme të Carlottas, ku pemët e rralla dhe lulet e sjellura nga e gjithë bota do t’ju impresionojnë me bukurinë dhe njëkohësisht do t’ju japin një këndvështrim të mahnitshëm të natyrës së këtij vendi.

 

Ky është vetëm një shembull i mundshëm i si të kaloni 3 ditë të mrekullueshme në Milano. Kujdesuni për të provuar ushqimin tradicional të Italisë, të shijoni kafenë italiane në një kafene tipike, dhe të eksploroni rrugicat e vogla të qytetit për të zbërthyer një zinxhir të pazbuluar të bukurive të Milano-s.

 

Rezervo tani


Viber

Whatsapp

Facebook Messenger

Looks like you have blocked notifications!