Mirësevini adhurues të mengjesit tradicional turk! Me siguri keni dëgjuar për ngushticën legjendare të Bosforit, apo jo? Ju duhet të keni dëgjuar të paktën për historitë të cilat i percjell  Bosfori. 

Epo, po ndërthurja e këtij vendi që është subjekt i miteve me një tjetër traditë të famshme turke? A ka ndonjë supozim këtu? Pse, sigurisht, është fjala për Mëngjesin Turk! Mëngjesi turk është mënyra më e mirë për të nisur ditën tuaj kudo në botë. Është e mbushur, duke ju dhënë energjinë që ju nevojitet, por e lehtë, kështu që nuk jeni të rënduar gjatë gjithë ditës si disa mëngjese të tjera të njohura. 

Kur shkoni në vende si Beyoglu, Besiktas dhe Kadikoy për të ngrënë mëngjes në Stamboll, mund të shihni turmat që mbushin restorantet. Njerëzve atje u pëlqen të hanë mëngjes jashtë në fundjavë, veçanërisht në vendet me pamje nga Bosfori. Për këtë arsye, vendet më të mira të mëngjesit në Stamboll janë të vendosura në rrethet buzë Bosforit.

E keni parasysh mëngjesin e premtuar në Stamboll, tani keni mundësinë ta shijoni me ofertën e MAX TRAVEL 3 ditë shetitje në Stamboll.

Ka ende vende të tjera të shkëlqyera për mëngjes në destinacionet më të njohura turistike të Stambollit. Gjithashtu, Kadikoy në anën aziatike konkurron me ta.

 

Le të ju tregojmë fillimisht se cka ka në një mengjes tradicional turk!

Ka shumë larmi, kështu që ngrënësit e zgjedhur mes nesh mund të zgjedhin dhe të zgjedhin atë që u pëlqen dhe çfarë jo. Është miqësore me bio, miqësore me vegjetarianët (por gjithsesi me disa mishra të këndshëm për mishngrënësit), madje edhe miqësor ndaj veganëve. Me pak fjalë, ka diçka për të gjithë dhe është mënyra e përsosur për të nisur ditën tuaj. Pra, çfarë është e gjitha në të? Le ta zbulojmë!

 

Filloni ditën tuaj me një çaj turk

Në Turqi konsumohet më shumë çaj se çdo vend tjetër në botë dhe fillon në mëngjes. Çaji i zi është shumë më i zakonshëm se çdo lloj çaji tjetër, dhe në Turqi ai bëhet në diçka të quajtur çaydanlık.

 

Sallatë me domate dhe kastravec

Domatet dhe kastravecat janë thelbësore për çdo mëngjes turk, veçanërisht kastravecat Çengelköy, të cilët janë më të vegjël dhe më të shijshëm se kastravecat normale.

Djathë

Djathi i bardhë është absolutisht i domosdoshëm në çdo mëngjes, dhe zakonisht ka një shumëllojshmëri prej 1-4 lloje të ndryshme djathi.

Ullinj

Zakonisht do të shërbehen ullinj të zinj dhe jeshil. Përgatituni që ullinjtë turk të jenë më të mirë dhe më të shijshëm se çdo tjetër që keni pasur ndonjëherë më parë 😉.

Vezët

Ju do të gjeni vezë të gatuara në një formë në pothuajse çdo mëngjes turk. Megjithatë, mënyra mund të ndryshojë.

Bal Kaymak – Krem me mjaltë dhe të mpiksur

Ky është një luks në shumicën e mëngjeseve, por është një domosdoshmëri absolute. Kremi i mpiksur i “kaymak” është një krem aq i mirë sa mund ta gjeni kudo në botë, dhe mjalti turk është gjithashtu i famshëm si ndër më të mirët, me qindra lloje të ndryshme që ofrohen (në varësi të luleve nga të cilat janë pjalmuar), të gjitha 100% natyrale sigurisht.

 

Reçel dhe marmelatë

Së fundi, reçelrat turke janë të famshme, kryesisht sepse frutat e saj janë kaq të mrekullueshëm. Shumica e rajoneve kanë një shumëllojshmëri reçeli për të cilin janë më të famshëm, kështu që do të gjeni produkte të ndryshme të prodhuara në vend kudo që të ndodheni dhe të gjitha do të jenë njësoj të gjitha natyrale dhe të mrekullueshme.

 

Vendet më të mira për mëngjes me pamje nga Bosfori, Stamboll

Nëse jeni aq i emocionuar të zbuloni më shume rreth mengjeseve turke, le të vazhdojmë me shfaqjen, apo jo? Këtu janë disa nga restorantet më të mira për të shijuar mëngjesin turk me një pamje të mrekullueshme mbi Bosfor.

The house café, Ortakoy

I hapur në vitin 2005 pikërisht pranë skelës Ortaköy, The Housé Cafe Ortaköy është një restorant shumë elegant me hyrjen, dy tarraca të mëdha dhe një sallë pritjeje.  House Cafe spikat ndër vendet e mëngjesit në Ortaköy me cilësinë e produkteve dhe shërbimeve.

 

 Inc Bosphorus, Cengelkoy

Inci Bosphorus, restoranti i qetë dhe i freskët Çengelköy, i cili do të jetë një alternativë ndaj turmave të vendeve për të ngrënë mëngjes në bregun e Bosforit. Djathë i bardhë Ezine, djathë tulum Izmir, djathë çerkez i tymosur, djathë kashar i vjetër dhe i freskët, krem ​​mjaltë, tahini-melasa, domate-kastravec, barishte të freskëta, ullinj, menemen ose vezë të skuqura, pastë, varietete buke, pjatë e nxehtë (sallam, djathë hallumi), pastë dhe çaj pa limit.

 

Oba Sultan Café Restaurant

Na lejoni t’ju prezantojm me konceptin më të mirë të shpikur ndonjëherë: Shuplakën e hapur. A mund të imagjinoni diçka më të mirë se ushqimi i pakufizuar? Nuk ka diqka më të mire!

Kuleli Yakamoz Restaurant

Restorant Kuleli Yakamoz është ndoshta një nga vendet e para që vjen në mendje në kategorinë e mëngjesit me pamje nga Bosfori. Me mëngjesin e tij të hapur me shuplakë me opsione të ndryshme vegane, tarracën e bukur dhe peizazhin e mrekullueshëm, ky është vendi i fundit për përvojën e plotë. Ju gjithashtu mund të zgjidhni opsionin e përzier të mëngjesit.

 

Divan Brasserie Bebek

Kjo është për ata që e pëlqejnë më shumë mëngjesin e tyre. Divan Brasserie është vendi për një mëngjes të vërtetë cilësor. Divan ka mjaft degë në të gjithë Turqinë. Nëse po kërkoni një pamje të mirë, është pa dyshim Divan Brasserie Bebek për të cilën po flasim këtu.

 

Cilat janë vendet më të mira për mëngjes në lagjet e Stambollit

Ka vende të shkëlqyera për mëngjes në destinacionet më të njohura turistike të Stambollit. Gjithashtu, Kadikoy në anën aziatike konkurron me ta.

 Çesme Bazlama Kahvalti

Cesme Bazlama Kahvalti ndodhet në Nisantasi, një lagje e Stambollit e njohur për butikët e saj të modës. Ky është një vend shumë i njohur për mëngjes në Stamboll, falë shijeve origjinale në menunë e tij.

 

Hotel Arcadia Blue

Hotel Arcadia Blue është një nga hotelet më të vjetër në Sultanahmet dhe ndodhet në një vend të përsosur. Restoranti në tarracën e hotelit vazhdon të ofrojë mëngjesin më të mirë në Sultanahmet për shumë vite.

 

Forno

Forno ndodhet në Balat, një nga lagjet më të vjetra të Stambollit. Mëngjesi i hapur i Forno-s përfshin reçel organik, vezë në zjarrin e drurit dhe shumë lloje të ndryshme zgjedhjesh, të cilat ia vlen t’i provoni. Nëse i pëlqeni ëmbëlsirat, Forno përfshin gjithashtu zgjedhje të tilla si briosh me gjalpë dhe pitë të nxehtë.

 

Rezervo tani


Viber

Whatsapp

Facebook Messenger

 

Looks like you have blocked notifications!