Antalya, një destinacion bregdetar në Turqi, bën një përfaqësim të shkëlqyer të parajsës së pushimeve plazhore. Me bukuritë e tij natyrore, plazhet e mrekullueshme dhe ujin e kaltër të Detit Mesdhe, Antalya është një destinacion që të magjeps dhe të frymëzon.

Max Travel ka ofertat me te mira qe ju te kaloni pushimet tuaja ne Rivieren Turke.

Në këtë artikull, do të shqyrtojmë bukuritë e plazheve natyrore dhe ujit të Antalyas, si dhe aktivitetet dhe sportet e ujit që mund të praktikohen aty. Gjithashtu, do të fitojmë informacione të rëndësishme rreth dy prej plazheve më të njohura: Lara Beach dhe Konyaalti Beach.

 

Bukuritë natyrore të plazheve dhe ujit të kaltër të Antalyas

Antalya ka një thesar të padukshëm të bukurive natyrore. Plazhet me rërë të bardhë dhe ujë të kaltër të Detit Mesdhe sjellin frymëzim dhe relaksim. Pamja spektakolare e Alpeve Taurus, që rrethojnë këtë rajon, krijon një ambjent të magjishëm dhe të shkëlqyeshëm. Disa prej plazheve të famshme përfshijnë Kaputas Beach, Olympos Beach dhe Phaselis Beach. Çdo plazh ka një karakteristikë unike, por të gjitha ofrojnë relaks dhe shijim të papërsëritshëm të natyrës.

 

Aktivitetet dhe sportet e ujit në Antalya

Antalya është një destinacion i veçantë për adhuruesit e aktiviteteve të ujit. Me ujërat e kaltër të Detit Mesdhe, ju keni shumë mundësi për të provuar sporte të ujit të ndryshme. Një nga sportet më të popullarizuara është snorkelingu, që ju lejon të eksploroni botën e pafundme të detit. Jet ski, parasailing dhe skijimi në ujë janë aktivitete të tjera të adrenalinës që mund të praktikohen këtu. Gjithashtu, mund të bëni kajakë, skafandro, ose të merrni një tur me anije për të eksploruar bregdetin e mrekullueshëm dhe për të zbuluar vende të fshehura.

Edhe mbretëresha egjiptiane, Kleopatra, thuhet se ka rënë në dashuri me ujërat e kristalta në Antalya.

Vizita e këtyre plazheve të bukura duhet të jetë një nga gjërat më të mira për të bërë në Antalya. I gjithë rajoni i Antalyas është shtëpia e më shumë se 500 km brigje të shkëlqyera me rërë dhe guralecë, plazhe me flamur blu me ujëra të pastër kristal dhe male me pyje në sfond.

 

1. Plazhi Lara

Plazhi Lara është veçanërisht i popullarizuar për familjet me fëmijë. Si plazhi më i afërt me Aeroportin e Antalyas, Lara Beach është vendi ideal për një pushim. Pjesa lindore e këtij plazhi ofron shumë hotele të klasit të lartë direkt në plazh.

 

2. Plazhi Kaputaş

Plazhi Kaputaş konsiderohet të jetë plazhi adekuat per foto në Antalya.

Kjo parajsë piktoreske midis Kaş dhe Kalkan do t’ju magjepsë me ujërat e saj të ndritshme bruz, plazhin me rërë të artë dhe shkëmbinjtë e thepisur. Uji këtu është më i freskët se në plazhet e tjera në Antalya. Ish-shpella e piratëve, Blue Grotto, është gjithashtu një destinacion popullor.

 

3. Side, Kumköy, Çolaklı, dhe Evrenseki

Ky plazh me rërë 1 kilometër i gjatë shtrihet vazhdimisht nga gadishulli Side me rrënojat e tij të lashta deri në Çolakli në perëndim. Konsiderohet si rajoni më i popullarizuar për pushime me paketa gjithëpërfshirëse me familjen gjatë verës.

Në këtë zonë do të gjeni gjithashtu hotele të panumërta familjare. Ekziston një përzierje e mirë resortesh me 5 yje të klasit të lartë me pamje nga deti.

Deti është i qetë, gjë që e bën atë të përsosur për not me fëmijë.

 

4. Plazhi i Belekut

Lista jonë e plazheve më të bukura në Antalya nuk do të ishte e plotë pa plazhet fantastike të hoteleve turistike në Belek. Komplekset hoteliere me 5 yje direkt në bregdetin e Belekut janë hotele të klasit të lartë, zakonisht me shërbim gjithëpërfshirës.

Përveç plazheve me rërë, këtu mund të gjeni një sërë aktivitetesh sportive dhe mundësi rekreative. Një nga aktivitetet më të njohura rekreative në zonë është golfi, kështu që mund të gjeni shumë fusha golfi profesional dhe klube golfi.

 

5. Side, Sorgun dhe Titreyengöl

Plazh me rërë në lindje të gadishullit nga Side në grykëderdhjen e lumit Manavgat në Titreyengöl karakterizohet nga deti i qetë dhe shumë vendpushime me 5 yje. Seksioni i plazhit direkt ngjitur me Side është i hapur për publikun. Këtu do të gjeni një sërë klubesh plazhi që kontribuojnë në argëtimin gjatë ditës dhe me të vërtetë ndriçojnë natën.

Pushime ne Antalya me cmime shume te volitshme, kontaktoni tani ne Max Travel dhe perfitoni nga oferta, ne Antalya duke filluar nga 439 Euro.

Looks like you have blocked notifications!