Antalya, e vendosur në bregdetin jugor të Turqisë, është një destinacion i përsosur për pushime verore. Me plazhet e saj mahnitëse, ujërat e kristalta, rrënojat e lashta dhe trashëgiminë e larmishme kulturore, Antalya sigurisht që do të jetë destinacioni veror i vitit 2023.

Në Max Travel  do gjeni shume oferta speciale per pushimet tuaja 2023 ne Antalya.

Ndërsa sigurisht që ka një mori opsionesh për të zgjedhur, Max Travel eshte ketu për t’ju treguar disa arsye pse Antalya duhet të renditet lart në listën tuaj të dëshirave dhe gjithsesi per te ju ofruar cmimet me speciale.

Në fund të fundit, të qenit një qendër bregdetare me siguri nuk mund të jetë e vetmja gjë që e bën atë një destinacion kaq tërheqës, apo jo?

Epo, na lejoni t’ju prezantojmë me Antalyan:

 

1. Plazhe të bukura dhe ujëra bruz

Antalya është e bekuar me disa nga plazhet më të bukura në botë. Qyteti ka një vijë të gjatë bregdetare me ujëra të pastër kristal dhe rërë të bardhë të butë e disa plazhe edhe jane me gurë. Plazhet janë perfekte për not, banja dielli dhe sporte ujore. Plazhet më të njohura në Antalya përfshijnë Lara Beach, Konyaalti Beach dhe Olympos Beach. Këto plazhe janë të mirëmbajtura dhe ofrojnë një gamë të gjerë lehtësish si shezlonge, cadra dielli dhe bare plazhi.

 

2. Rrënojat antike dhe vendet historike

Antalya ka një histori të pasur që daton që nga kohërat e lashta. Qyteti dikur ishte një port i rëndësishëm dhe qendër tregtare në rajonin e Mesdheut. Si rezultat, Antalya është shtëpia e shumë rrënojave të lashta dhe vendeve historike. Më i famshmi nga këto vende është qyteti antik i Perges, i cili daton në periudhën helenistike. Vende të tjera të dukshme historike në Antalya përfshijnë Portën e Hadrianit, Teatrin Romak dhe Muzeun e Antalyas.

 

3. Kuzhina e shijshme turke

Antalya është e njohur për kuzhinën e saj të shijshme turke. Qyteti ka një gamë të gjerë restorantesh dhe kafenesh që shërbejnë pjata tradicionale turke si qebapët, bakllavaja dhe ëmbëlsirat turke. Ushqimi në Antalya bëhet me përbërës të freskët dhe vendas, gjë që e bën atë edhe më të shijshëm. Qyteti është gjithashtu shtëpia e shumë restoranteve ndërkombëtare që shërbejnë një shumëllojshmëri kuzhinash nga e gjithë bota.

 

4. Aktivitete në natyrë dhe aventura

Antalya është një destinacion i mrekullueshëm për aktivitete në natyrë dhe aventura. Qyteti ofron një gamë të gjerë aktivitetesh si hiking, rafting, paragliding dhe kalërim. Malet e Demit, të cilat ndodhen afër Antalyas, janë perfekte për ecje. Malet ofrojnë gjithashtu mundësi të mëdha për ngjitje shkëmbinjsh dhe kanion. Lumenjtë përreth Antalyas janë ideale për rafting dhe kajak. Nëse jeni duke kërkuar për një aktivitet më të relaksuar, mund të shkoni në një turne me varkë dhe të shijoni bregdetin mahnitës të Antalyas.

 

5. Çmime të përballueshme dhe njerëz mikpritës

Nëse jeni duke kërkuar për një destinacion veror ndërkombëtar që nuk do t’ju shpenzoje deri ne piken e fundit, atëherë Antalya është padyshim zgjedhja e duhur për ju.  Ky është një vend që udhëtarët me buxhet mund të kenë akses në luks që nuk do të ishin domosdoshmërisht në gjendje të përballonin në vende të tjera. Po, po flasim për hotele Ultra All Inclusive, mëngjesin e famshëm turk të bollshëm, vaktet me tre pjata në restorante të nivelit të lartë, madje edhe guida private.

Për shkak të zhvlerësimit të lirës turke ndaj dollarit, Antalya nuk është vetëm buxhetore, por është edhe jashtëzakonisht e lirë. Këtu, ju mund të hani lehtësisht çdo natë me më pak para.

 

6. Jeta e natës

Natën, rrugët e Qytetit të Vjetër/Kaleiçi marrin jetë me skena feste dhe muzikë live. Antalya është një nga zonat më të gjalla në Turqi kur bëhet fjalë për jetën e natës. Ahengje gjatë gjithë natës, vallëzime, shfaqje të shkëlqyera, shfaqje ose një atmosferë të mrekullueshme të gjitha këto vetem ne Antalya ju presin.

 

7. Antalya është shumë më liberale se qytetet e tjera turke

Turqia mund të ketë qenë një shtet laik, një status që e gëzon që nga shembja e Perandorisë Osmane dhe lindi republika, por ajo i ka qëndruar besnike Islamit me mbi 99% të popullsisë që identifikohet si myslimane. Kjo do të thotë se është përgjithësisht më konservatore se destinacionet e tjera mesdhetare.

Gratë nuk lejohen të vizitojnë xhamitë pa mbuluar kokën, edhe kur janë të huaja, dhe duhet të respektohen gjithashtu zakone të tjera, veçanërisht në qytetet më tradicionale si kryeqyteti i vendit, Ankaraja,apo edhe Stambolli. Antalya, nga ana tjetër, ka qenë gjithmonë më liberale.

Duke qenë një destinacion plazhi, ai tërheq vizitorë nga të gjitha pjesët e botës dhe është bërë masivisht i popullarizuar në mesin e evropianëve për shkak të klimës së ngrohtë gjatë gjithë vitit.

Antalya është një qytet fantastik për t’u eksploruar. Max Travel  është gjithmonë pranë jush kur bëhet fjalë për një udhëtim të paharrueshëm.

Looks like you have blocked notifications!