Nëse jeni duke shkuar për pushime, ka gjasa që të hani një rostiçeri për në aeroport është gjëja e fundit që keni në mendje. Sigurimi se keni paketuar rrobat e duhura, plotësoni formularët e duhur të udhëtimit dhe kontrolluar në fluturimin tuaj janë zakonisht prioritetet kryesore. Dhe kjo është në rregull, sepse darka në aeroport është bërë mjaft e sofistikuar, me disa që mburren me objekte me yje.

Në Max Travel do të gjeni gjithmonë oferta të panumërta për shumë destinacione.

Megjithatë, ka ende disa ushqime që duhet të shmangni blerjen dhe ngrënien në një aeroport, për shkak të gjithçkaje, nga vlera e tyre e dobët ushqyese deri te potenciali i tyre për t’ju sëmurë gjatë fluturimit. Këtu janë shtatë ushqime që nuk duhet t’i blini kurrë në aeroport.

 

1. Sallate

Një sallatë e këndshme jeshile me gjethe mund të tingëllojë si zgjedhja ideale e shëndetshme gjatë udhëtimit nëpër aeroport. Megjithatë, sallata mund të jetë gjithashtu një vatër e mikrobeve, duke përfshirë ato që mund të çojnë në helmim nga ushqimi.

 

2. Një kafe

Një kafe e ngrohtë dhe qetësuese mund të jetë pikërisht ajo që dëshironi përpara një fluturimi herët në mëngjes, por ne ju sugjerojmë ta ndaloni nëse mundeni. Kjo për shkak se kafeja jo vetëm që mund të çojë në nervozizëm, por gjithashtu mund t’ju dërgojë në banjë me nxitim, gjë që do të përkeqësohet vetëm 30,000 metra në ajër.

 

3. Patate të skuqura të kripura dhe gjevrek

Ushqimet e kripura si patatet e skuqura dhe gjevrekët tingëllojnë me siguri të shijshme, por edhe në tokë, këto janë një recetë për fryrjen. Çfarëdo gazi që gjendet në zorrët tuaja ndërsa hipni në aeroplan ose që krijohet në zorrë gjatë fluturimit tuaj si rezultat i zgjedhjes së ushqimit. Pra, nëse mundeni, shmangni këto ushqime të kripura dhe çdo gjë tjetër që ju bën të fryheni.

 

4. Jogurt me shumë sheqer

Nëse jeni në nxitim dhe keni nevojë për një kafshatë të shpejtë, ato jogurte të vogla mund të duken si zgjidhja e duhur. Por kujdes sepse mund të fshehin një ton sheqer, që nuk është një zgjedhje ideale para një fluturimi.

 

5. Pije alkoolike

Pirja e një birre, një gote verë ose kokteji në aeroport përpara një fluturimi është një rit kalimi për shumë udhëtarë që kërkojnë t’i nisin pushimet e tyre me stil. Por mbase ndalo të kesh disa shumë sepse efektet në ajër mund të jenë katastrofike. Nnëse pini para ose gjatë një fluturimi, mund ta vini re këtë marramendje edhe më shpejt.

6. Mish

E mbani mend se si ju thamë se sallatat mund të çojnë në helmim nga ushqimi? Shmangni ngrënien e hot dog-ëve, mishit të drekës, ftohjeve, mishrave të tjera ushqimore (siç është bologna) ose salsiçeve të fermentuara ose të thata, përveç nëse ato ngrohen në një temperaturë të brendshme prej 165°F ose derisa të avullohen të nxehta pak para se të shërbejnë. “

 

Tani që dini më shumë rreth aeroplanëve, kontaktoni Max Travel dhe përfitoni nga ofertat më të mira.

Looks like you have blocked notifications!