Malta është një destinacion i mrekullueshëm evropian nëse jeni duke kërkuar për plazhe të bukura dhe aventura nënujore. Ky grup ishujsh i pasur me histori ndodhet midis Italisë dhe Tunizisë, i përbërë nga destinacione të mrekullueshme plazhi që janë të shkëlqyera për udhëtarët aventurierë, grupe miqsh dhe madje edhe familje me fëmijë.

Me Super Ofertat e Max Travel, ju mund të vizitoni Maltën Tani!

Malta është e njohur për të qenë me diell gjatë gjithë vitit, kështu që plazhistët mund të pushojnë në rërë, të notojnë në ujërat blu kristal dhe të luajnë një shumëllojshmëri të gjerë të sporteve ujore.

 

1. Plazhi Daħlet Qorrot

Daħlet Qorrot është një plazh i vogël dhe shkëmbor, por një destinacion i shkëlqyer për snorkeling dhe shijuar ujërat e cekëta që janë shtëpia e jetës ekzotike detare. Plazhi ka një snack bar të vogël që hapet gjatë verës. Dhe nëse ndodheni në zonë gjatë muajve me erë ose më të ftohtë, ky plazh është një vend i mrekullueshëm për t’u çlodhur dhe për të shijuar dallgët.

 

2. Plazhi Golden Bay 

Golden Bay Beach gëzon një status të flamurit blu për zhvillimin e qëndrueshëm dhe menaxhimin e mjedisit. Është gjithashtu një nga destinacionet më të njohura të plazhit të arkipelagut, që do të thotë se mund të jetë mjaft i mbushur me njerëz. I vendosur në bregun veriperëndimor të Maltës, Golden Bay Beach është i lehtë për t’u arritur dhe ofron disa lehtësira. Është një zgjedhje e shkëlqyer për familjet dhe ata që kërkojnë të pushojnë në plazh.

 

3. Plazhi St. George’s

Plazhi i Shën Gjergjit është një destinacion ideal për turistët më të rinj që kërkojnë plazh dhe jetë nate në Maltë. Është vetëm disa hapa larg nga klubet e Paceville, kryeqyteti i partisë së Maltës.

Shën Gjergji ishte plazhi i parë i ishullit që iu dha statusi i Flamurit Blu. Gjithmonë ka diçka argëtuese që ndodh në dhe përreth, plazh, kështu që është më i përshtatshëm për ata që duan të shoqërohen, të argëtohen dhe të përfundojnë ditën e tyre në një klub nate lokale.

4. Plazhi Mellieħa Bay 

Gjiri Mellieħa (Gjiri Għadira) në pjesën veriore të Maltës është plazhi më i gjatë me rërë i ishullit. Është një nga zgjedhjet më të njohura për familjet dhe ata që kërkojnë të pushojnë në brigjet me rërë. Uji i cekët që rrethon plazhin qëndron rreth kyçit të këmbës për rreth 50 metra jashtë detit.

Disa komoditete, duke përfshirë shezlongët dhe çadrat dhe pije të ndryshme freskuese janë të vendosura në Gjirin Mellieħa. Kajak, ski në ujë, rrëshqitje në ajër dhe shëtitje me varkë me banane janë disa nga gjërat më të mira për të bërë këtu. Gjiri Għadira është gjithashtu i mrekullueshëm për udhëtarët jashtë pikut, pasi ujërat e cekëta me rërë qëndrojnë të ngrohta më gjatë se plazhet e tjera në zonë.

 

5. Plazhi Riviera 

Plazhi Riviera (Għajn Tuffieħa) është një nga plazhet më të njohura në Maltë për shkak të pamjeve të pabesueshme dhe ujërave blu kristal. Zakonisht është më pak i mbushur me njerëz se shumë plazhe përreth Maltës, pasi mund ta arrini vetëm duke zbritur një shkallë prej rreth 100 shkallësh. Megjithatë, ia vlen përpjekja për rërën e butë kafe-të kuqe dhe pamjet panoramike.

Plazhi është një kombinim fantastik i pamjeve natyrore dhe komoditeteve të krijuara nga njeriu – dhe ju mund të merrni me qira shezlongë dhe çadra, si dhe të blini ushqime dhe pije në kioskat aty pranë.

 

Rezervo tani


Viber

Whatsapp

Facebook Messenger