Kur bëhet fjalë për fotografitë në Maltë, ju keni një zgjedhje të pishinave natyrore, tempujve megalitikë, katedraleve baroke dhe madje edhe fshatrave të vegjël me pamje nga Mesdheu.

Me Super Ofertën e Max Travel vizitoni Maltën tani!

Ju gjithashtu mund të bëni një shëtitje të shkurtër me varkë në ishujt e afërt, ku mund të gjeni gjire të pacenuar me ujë të ndritshëm bruz, shpella të fshehura dhe shpella. Ndërsa shumë vizitojnë arkipelagun për plazhet, kuzhinën dhe verërat e klasit botëror, Malta është gjithashtu një nga vendet më të njohura për fotografi. 

Nëse po planifikoni të vizitoni Maltën, lexoni këtë udhëzues për vendet më të mira për të shkuar…

 

Blue Grotto

Grotto Blu është një seri shpellash detare fqinje në bregun juglindor të Maltës, së bashku me një hark natyror që shtrihet rreth 30 metra në lartësi. Pamja është e pabesueshme – valët blu të qarta që godasin formacionet gëlqerore krijojnë foto mbresëlënëse. Është gjithashtu një nga pikat më të njohura të Maltës për zhytje dhe snorkeling, kështu që është një ide e mirë të shkoni atje herët nëse doni të shmangni turmën. Udhëtimet me varkë ju lejojnë të eksploroni nga afër shpellat dhe harkun kryesor. Anijet tradicionale malteze të peshkimit nisen nga një port i vogël në fshatin Wied iż-Żurrieq në anën perëndimore të Maltës.

 

Porta Mdina

Porta Mdina, e quajtur edhe Porta e Vilhenës, është një hyrje e stilit barok në Mdina, një qytet i fortifikuar në Maltë. Mdina Gate u shfaq si Porta e Mbretit në sezonin e parë të Game of Thrones, prandaj mund të jetë arsyeja pse është një nga faqet më të fotografuara në Maltë. Koha më e mirë për të fotografuar këtë faqe është në muzg kur është e mbuluar me një hije të artë. Ju mund të kaloni pjesën tjetër të ditës duke eksploruar pjesën tjetër të Mdinës, e cila ka mjaft arkitekturë barok dhe mesjetare të ruajtura mirë.

 

Coral Lagoon (Dragonara Cave)

Coral Laguna është një pishinë natyrore mbresëlënëse pranë gjirit Armier në Mellieha, një qytet i vogël në skajin verior të Maltës. E quajtur edhe Shpella e Dragonarës, ky vend shkëmbor noti është mjaft sfidues për t’u arritur për shkak të mungesës së transportit publik – gjë që e bën atë tepër fotogjenik. Laguna e Koraleve është tërësisht e hapur, me mure shkëmbore të rrumbullakosura që zbresin vertikalisht në një pishinë me ujë blu të ndritshëm dhe të pastër.

 

St John’s Co-Cathedral

Katedralja është në qendër të qytetit, menjëherë pas rrugës së Republikës. Ndërtesa është një nga kishat më madhështore baroke në të gjithë Evropën. Ndërsa pjesa e jashtme nuk është aspak e jashtëzakonshme, është brendësia ekstravagante dhe e dekoruar në mënyrë të ndërlikuar që vjedh shfaqjen. Nga dyshemetë e zbukuruara prej mermeri deri te afresket mbresëlënëse, Katedralja e Shën Gjonit është një vepër e vërtetë arti. Koha më e mirë për të fotografuar bashkë-Katedralen e Shën Gjonit është herët në mëngjes – në ditë të caktuara, ju mund të keni pjesën më të madhe të kishës për vete.

 

Popeye Village

Popeye Village është një qytet turistik miqësor për familjen në Anchor Bay, në pjesën veriperëndimore të Maltës. Nëse vizitoni fshatin Popeye, mund të shijoni një gamë të gjerë lojërash me ujë, trampolina dhe rrëshqitje, si dhe përdorimin e fushës së tij të golfit me 9 vrima, pishinës me spërkatje, shtretërve të diellit dhe ombrellave. Nëse moti e lejon, Popeye Village ofron një shëtitje me varkë 15-minutëshe rreth Anchor Bay, e cila ju jep pamje të shkëlqyera të oqeanit dhe setit të filmit.

 

Rezervo tani


Viber

Whatsapp

Facebook Messenger

 

Looks like you have blocked notifications!