Pas një pandemie dy vjeçare, mund të pyesni veten se cili është destinacioni perfekt i verës për vitin 2022, veçanërisht tani që më në fund shumë vende po heqin kufizimet e tyre për Covid-in. Ndërsa sigurisht që ka një mori opsionesh për të zgjedhur, Max Travel eshte ketu për t’ju treguar 5 arsye pse Antalya duhet të renditet lart në listën tuaj të dëshirave dhe gjithsesi per te ju ofruar cmimet me speciale.

Max Travel  do gjeni shume oferta speciale per pushimet tuaja 2022 ne Antalya.

Pra, tani që ju kemi dhënë pak sfond, cilat janë saktësisht 5 arsyet që Antalya është arratisja verore që keni dëshiruar pas dy vitesh të pafund të mbyllur në shtëpi? Në fund të fundit, të qenit një qendër bregdetare me siguri nuk mund të jetë e vetmja gjë që e bën atë një destinacion kaq tërheqës, apo jo? Epo, na lejoni t’ju prezantojmë me Antalyan:

 

1. Plazhe të shumta

Antalya ndodhet në bregun e Mesdheut të Turqisë dhe është porta kryesore për në Rivierën e famshme Turke, ku milje bregdetare me rërë takohen me disa nga ujërat më të kthjellta në pellg. Për këtë arsye, vizitorët as nuk duhet të shkojnë larg për të gjetur vendin e tyre të plazhit kur mbërrijnë direkt në Antalya. E sa i perket resorteve me te mira e me cmimet me te volitshme ju tashme e dini se Max Travel  i ka me te mirat per ju.

 

2. Jeta e natës

Natën, rrugët e Qytetit të Vjetër/Kaleiçi marrin jetë me skena feste dhe muzikë live. Antalya është një nga zonat më të gjalla në Turqi kur bëhet fjalë për jetën e natës. Ahengje gjatë gjithë natës, vallëzime, shfaqje të shkëlqyera, shfaqje ose një atmosferë të mrekullueshme të gjitha këto vetem ne Antalya ju presin.

 

3. Historia magjepsëse është gjithandej

Nëse jeni një mik i historisë, mund të habiteni kur të dini se, ndërsa sot është pjesë e Turqisë, qyteti aktual u themelua në fakt nga grekët në rreth 150 para Krishtit, dhe arriti të ruajë shumë nga kjo.  Kur i afroheni pjesës historike të qytetit, do të përballeni me një portë të mrekullueshme të qytetit të epokës romake e ashtuquajtura Porta e Hadrianit

Urbanizimi i shpejtë më vonë e ktheu Antalyan në qytetin e shtatë më të madh të Turqisë, dhe një qytet tepër modern, por brenda mureve të qytetit të vjetër (Kaleiçi) janë ende të dukshme mbetjet e një të shkuare të largët, më mistike. Disa prej tyre janë shumë të vështira për t’u humbur, duke përfshirë Xhaminë mesjetare Yivliminare dhe Kullën e Sahatit osman.

Sa i përket qytetit të vjetër, ai është një atraksion më vete. Me labirintin e tij kompleks të rrugicave të ngushta të mbushura me restorante, shtëpi osmane dhe monumente antike, ai bën një shëtitje të këndshme pasdite vere.

 

4. Është një qytet me cmime te perballueshme

Nëse jeni duke kërkuar për një destinacion veror ndërkombëtar që nuk do t’ju shpenzoje deri ne piken e fundit, atëherë Antalya është padyshim zgjedhja e duhur për ju.  Ky është një vend që udhëtarët me buxhet mund të kenë akses në luks që nuk do të ishin domosdoshmërisht në gjendje të përballonin në vende të tjera. Po, po flasim për hotele Ultra All Inclusive, mëngjesin e famshëm turk të bollshëm, vaktet me tre pjata në restorante të nivelit të lartë, madje edhe guida private.

Për shkak të zhvlerësimit të lirës turke ndaj dollarit, Antalya nuk është vetëm buxhetore, por është edhe jashtëzakonisht e lirë. Këtu, ju mund të hani lehtësisht çdo natë me më pak para.

 

5. Antalya është shumë më liberale se qytetet e tjera turke

Turqia mund të ketë qenë një shtet laik, një status që e gëzon që nga shembja e Perandorisë Osmane dhe lindi republika, por ajo i ka qëndruar besnike Islamit me mbi 99% të popullsisë që identifikohet si myslimane. Kjo do të thotë se është përgjithësisht më konservatore se destinacionet e tjera mesdhetare.

Gratë nuk lejohen të vizitojnë xhamitë pa mbuluar kokën, edhe kur janë të huaja, dhe duhet të respektohen gjithashtu zakone të tjera, veçanërisht në qytetet më tradicionale si kryeqyteti i vendit, Ankaraja,apo edhe Stambolli. Antalya, nga ana tjetër, ka qenë gjithmonë më liberale.

Duke qenë një destinacion plazhi, ai tërheq vizitorë nga të gjitha pjesët e botës dhe është bërë masivisht i popullarizuar në mesin e evropianëve për shkak të klimës së ngrohtë gjatë gjithë vitit.

 

Antalya është një qytet fantastik për t’u eksploruar. Max Travel  është gjithmonë pranë jush kur bëhet fjalë për një udhëtim të paharrueshëm.

 

 

Looks like you have blocked notifications!