Nuk është sekret se Bansko është një nga destinacionet më të mira për pushime dimërore. Me zonën e skijimit në lartësi prej 2000-2600 metra, Bansko është e vendosur në malin e bukur të Pirin në Bullgarinë Jugperëndimore.

Merr familjen dhe drejtohu në Bansko, me super oferten e Max Travel për një pushim në natyrë.

Qyteti i Banskos ofron një shumëllojshmëri të gjerë aktivitetesh në kombinim me sportet tradicionale dimërore të skive dhe snowboarding në një resort shumë të zhvilluar në vend dhe që ofron vlerë të klasit botëror për një çmim të volitshëm.

Nëse kjo nuk mjafton, Max Travel do të ndaj me ju disa nga arsyet për të kaluar pushimet tuaja dimërore duke skijuar në Bansko…

 

1. Vendndodhja e lehtë për t’u arritur

Një nga faktorët kryesorë për Bansko është afërsia nga qytetet kryesore si Sofja dhe Selaniku. Gjithashtu, nëse dëshironi një shëtitje në qytet të madh, është vetëm një udhëtim me autobus ose tren larg. Shumica e udhëtimeve në qytete të tjera do të jenë më pak se 3 orë, që do të thotë se mund të bëni një udhëtim ditor prej tij ose ta zgjasni vizitën tuaj në një fundjavë.

 

2. Ofron për ju shumë aktivitete 

Këtu do të gjeni 16 pista skish me një gjatësi totale prej 70 kilometra. Shpatet ndryshojnë pak në vështirësi por mund të gjeni çdo gjë, nga shpatet e lehta miqësore për fillestarët deri tek skiatorë të nivelit profesional dhe snowboarders. 

Disa nga aktivitetet që ju presin në Bankso…

  • Ski dhe Snowboard

Bansko është i njohur për objektet e shkëlqyera të skive dhe snowboarding. Qyteti është i vendosur në bazën e maleve Pirin, duke ofruar mundësi fantastike për sportet dimërore. Resorti i skive në Bansko ofron pista të rregulluara mirë të përshtatshme për të gjitha nivelet e skiatorëve dhe snowboarderëve.

  • Hiking 

Në muajt e ngrohtë, Bansko shndërrohet në një strehë për alpinistët dhe entuziastët e natyrës. Malet përreth ofrojnë shtigje të shumta me nivele të ndryshme vështirësish, duke ofruar pamje mahnitëse të peizazheve.

  • Burimet termale dhe Spa

Bansko është shtëpia e burimeve termale me ujëra të pasura me minerale të njohura për vetitë e tyre terapeutike. Vizitorët mund të kënaqen me trajtimet spa dhe pushimet e mirëqenies, duke ofruar relaksim dhe përtëritje.

  • Bëni fotografi panoramike 

Peizazhi dimëror në Bansko është tepër piktoresk. Kapni bukurinë e peizazheve të mbuluara me dëborë, arkitekturës mesjetare dhe vetë qytetit simpatik. Mos harroni të vizitoni vendet historike si Kisha e Shën Trinisë për disa eksplorime kulturore. 

 

3. Ka shumë opsione akomodimi për ju

Me shumë apartamente me qera dhe disa hotele të rehatshme nuk mungojnë për vizitorët në Bansko. Përqendruar përgjatë rrugës kryesore që përshkon Bansko, ka mundësi jetese më afër shpateve si dhe fillimit të qytetit. Shumëllojshmëria e opsioneve të jetesës në Bansko mund të ju përshtatet pavarësisht nëse deshironi të gjendeni me afër skenës së bukur të dimrit. Shumë nga hotelet kanë restorante cilësore që shërbejnë pjata tradicionale bullgare dhe ofrojnë shërbime fantastike spa dhe gjithashtu kanë pishina ose xhakuzi për t’u çlodhur pas një dite të gjatë sepse shumica e apartamenteve janë ne një distance qe arrihet në këmbë.

Këtu janë disa nga hotelet që ofrojnë rehati për ju gjatë qendrimit në Bansko:

💎 Bansko SPA & Holidays
💎 Mura Bansko 
💎 Maria-Antoaneta 
💎 Green Life Ski 
💎 Evelina Palace 
💎 Ores 
💎 Regnum Bansko Aparthotel 

 

4. Kuzhina lokale

Shijoni kuzhinën tradicionale bullgare në tavernat dhe restorantet simpatike të Bansko. Kur bëhet fjalë për të provuar pjata të shijshme në Bansko, mund të gjeni një shumëllojshmëri të madhe të ushqimeve tradicionale bullgare dhe të tjera kuzhina ndërkombëtare.

Shijoni specialitete lokale…

  • Banski Starets (merak i stilit Bansko)
  • Kapama (mish dhe perime i gatuar ngadalë)
  • Banitsa (një pastë e shijshme e mbushur me djathë ose përbërës të tjerë).

 

5. Shëtitje rreth qytetit të vjetër 

Duke qenë një nga vendpushimet më të mira të skive në Ballkan, Bansko tërheq një numër të madh vizitorësh dhe ka parë një zhvillim të shpejtë vitet e fundit. Megjithatë, për fat të mirë, ky fluks i shtuar turistësh nuk e ka ndryshuar aspak hijeshinë e modës së vjetër të qytetit të tij të vjetër piktoresk. Të endesh nëpër rrugët e ngushta me kalldrëm dhe të shijosh bukurinë e ambientit tradicional të qytetit të vjetër është jashtëzakonisht e këndshme në çdo kohë të vitit.

 

Rezervo tani


Viber

Whatsapp

Facebook Messenger

 

 

 

Looks like you have blocked notifications!