Buyukada, i njohur gjithashtu si “Ishujt e Princit”, është një grup prej nëntë ishujsh të vendosur në Detin Marmara, vetëm një udhëtim i shkurtër me traget nga Stambolli. Më i madhi nga këta ishuj, Büyükada, është një destinacion popullor për turistët që kërkojnë një udhëtim ditor nga Stambolli. Me rrugët e saj simpatike, vendet historike dhe pamjet piktoreske, ka shumë për të parë dhe bërë në Büyükada në vetëm një ditë.

Ku e cka me bo ju tregojm ne, e ju kontaktoni Max Travel dhe përfitoni nga oferta per 3 dite shetitje ne Stamboll.

Një nga mënyrat më të mira për të përjetuar Büyükada është duke bërë një shëtitje të qetë nëpër ishull. Ishulli është pa makina, kështu që mënyra më e mirë për të lëvizur është në këmbë ose duke marrë me qira një biçikletë ose një karrocë me kuaj të njohur si “faeton”. Ndërsa ecni ose udhëtoni rreth ishullit, do të keni mundësi të shkoni në rrugët simpatike të veshura me shtëpi tradicionale prej druri, si dhe pamjet e bukura të detit dhe ishujve përreth.

 

Kisha dhe Manastiri Aya Yorgi

Një nga pamjet që duhet parë në Büyükada është Kisha dhe Manastiri Aya Yorgi, të vendosura në pikën më të lartë të ishullit. Kisha ofron pamje mahnitëse të ishujve përreth dhe është një vend i mrekullueshëm për të bërë një pushim dhe për të shijuar atmosferën e qetë.

 

Muzeu i Burgut Buyukada

Një tjetër vend historik për t’u vizituar është Muzeu i Burgut Buyukada, i cili është përdorur si burg në të kaluarën. Burgu ofron një vështrim në historinë e ishullit dhe jetën e të burgosurve që mbaheshin atje.

 

Plazhet

Büyükada është gjithashtu shtëpia e disa plazheve, ku vizitorët mund të zhyten në det ose të bëjnë banja dielli në brigjet me rërë. Plazhi më i popullarizuar në ishull është plazhi Kumsal, i cili ofron një sërë lehtësish, si shezllone dielli, çadra dhe dhoma zhveshjeje.

 

Ushqimi në Buyukada

Një mënyrë tjetër e shkëlqyer për të kaluar ditën në Büyükada është duke provuar disa nga kuzhinat lokale. Ishulli është i njohur për ushqimet e detit dhe pjatat tradicionale turke, si köfte dhe manti. Sigurohuni që të provoni disa nga shijet lokale në një nga restorantet dhe kafenetë e shumta të ishullit.

Këtu janë disa nga ushqimet më të famshme që turistët duhet të provojnë kur vizitojnë ishullin:

Peshku: Büyükada është e njohur për ushqimet e saj të freskëta të detit dhe peshkun, të tilla si peshk i pjekur në skarë, pjata mezze me peshk të tymosur dhe sanduiçe peshku.

Köfte: Kjo pjatë tradicionale turke bëhet nga mishi i bluar, zakonisht viçi ose qengji, i përzier me erëza dhe barishte. Shpesh shërbehet si pjatë kryesore ose në sanduiç.

Manti: Një lloj pete turke që mbushet me mish dhe shërbehet me salcë kosi.

Dolma: Gjethet e rrushit të mbushura të mbushura me oriz dhe barishte dhe shpesh shërbehen si meze.

Bakllava: Një pastë e ëmbël e bërë nga shtresat e brumit filo dhe mjalti ose shurupi. Është një shkretëtirë e famshme që mund ta gjeni pothuajse në çdo restorant dhe pastiçeri.

Kafe turke: Kjo kafe tradicionale zihet me erëza dhe shërbehet në filxhanë të vegjël. Është një domosdoshmëri për adhuruesit e kafesë.

Raki: Një pije tradicionale turke e bërë nga anise dhe shpesh shërbehet me ushqime deti ose me meze.

Akullore turke: Është një lloj unik akulloreje që bëhet me qumësht dhe njihet për strukturën e saj elastike dhe shijen e ëmbël.

 

Shopping

Për ata që janë të interesuar për blerje, Büyükada ofron shumë dyqane suveniresh ku mund të blini artikuj tradicionalë turkë si qeramika, tekstile dhe bizhuteri.

Ndërsa dita po mbaron, gjeni kohë për të shijuar perëndimin e bukur të diellit mbi det, ndërsa pini një çaj ose kafe tradicionale turke. Dhe nëse doni të shfrytëzoni sa më shumë ditën tuaj, mund të zgjidhni një turne me varkë në perëndim të diellit rreth ishullit.

Si përfundim, Büyükada ofron një përvojë unike dhe magjepsëse për vizitorët që kërkojnë një udhëtim ditor nga Stambolli. Nga rrugët e saj simpatike dhe vendet historike, te plazhet dhe kuzhinën e shijshme, Büyükada është destinacioni i përsosur për një ditë relaksuese dhe të këndshme jashtë.

Ofertat e Max Travel për 3 dite shetitje ne Stamboll, ju ofron një mundësi të shkëlqyer për të kaluar disa ditë atje.

 

Looks like you have blocked notifications!