Pushimet familjare në Antalya pranë pishinës dhe plazhit, argëtim dhe kërkim të aventurave fantastike në natyrën e mrekullueshme janë me të vërtet të paharrueshme. Me rrezet e diellit gjatë gjithë vitit, plazhet e vlerësuara me çmime dhe hotelet e klasit botëror, nuk është çudi që familjet të kthehen herë pas here në këtë vendpushim mahnitës në bregdetin e Mesdheut të Turqisë.

Me ofertat me te volitshme nga Max Travel  do perjetoni pushimin e jetes ne Antalya.

E se qysh me u kënaq në Antalya me familje, Max Travel do të ju tregoj!

 

 

Nisja e Ditës

Filloni ditën tuaj me një mëngjes të shijshëm për të marrë energji për aventurat tuaja në Antalya. Hotelat dhe restorantet në zonën turistike ofrojnë një shumëllojshmëri të madhe ushqimesh për të gjitha shijet. Për një mëngjes tradicional turk, provoni “simit”, një lloj buke me formën e shiritit që është i shijshëm. Gjithashtu, mos harroni të shijoni një gotë çaj turk të aromatizuar që shoqërohet shpesh me mëngjesin.

 • Van Kahvaltı Evi

Kjo është një ndër vendet më të njohura për mengjes tradicional turk në Antalya. Van Kahvaltı Evi ofron një gamë të gjerë të ushqimeve tradicionale për mengjes, duke përfshirë çaj turk, sallatë çoban, djathë, vajra, reçel, dhe shumë më tepër. Ambjenti i këtij vendi është i ngrohtë dhe i përshtatshëm për familjet.

 • Şehzade Cağ Kebabı

Nëse jeni në kërkim të një mengjes të shpejtë dhe të shijshëm, ky vend është i përshtatshëm për ju. Şehzade Cağ Kebabı është një restorant me specialitetin e kebabit të pregatitur në mënyrë tradicionale turke. Këtu mund të shijoni një kebab të shijshëm të shoqëruar me sallatë dhe lëng frutash.

 • Kaleiçi Café & Restaurant

Në qytetin e vjetër të Antalyas, Kaleici, mund të gjeni shumë kafe dhe restorante të shkëlqyeshëm për mengjes. Kaleiçi Café & Restaurant është një prej tyre, ofron një pamje të mrekullueshme të detit dhe një ambient të bukur. Ju mund të provoni mëngjesin tradicional turk, si pita me çaj dhe sallatë çoban, ose të zgjidhni nga një gamë e gjerë e ushqimeve të tjera për të plotësuar shijen tuaj.

 

Vazhdoni diten

Pas mëngjesit, kërkoni aventurë dhe argëtim nëpër vendet e bukura të Antalyas. Këtu ka shumë opsione të këndshme për t’u bërë me familjen tuaj. Mund të vizitoni Plazhin Konyaalti, ku mund të shijoni detin dhe të luani në rërë me fëmijët tuaj.

Disa nga plazhet që ju rekomandojmë të vizitoni në Antalya:

 • Plazhi Kaputaş
 • Side, Kumköy, Çolaklı, dhe Evrenseki
 • Plazhi i Belekut
 • Side, Sorgun dhe Titreyengöl

Provoni këto opsione argëtimi në Antalya:

 • Merrni një turne me jaht
 • Bëni rafting.
 • Notoni në det
 • Hypni në parasailing
 • Shetitni parqet
 • Bëni shopping në Pazar
 • Provoni hiking

 

Koha për Drekë

Një ndër gjërat më të këndshme për t’u bërë në drekë në Antalya është të shijoni kuzhinën e tyre autentike. Provoni një nga restorantet tradicionale turke në qytetin e vjetër, Kaleici. Mund të provoni pite turke me mish të grirë ose mishi i skuqur në “kebapçi”, një restorant tipik turk. Për ata që duan t’u japin fëmijëve një shije të re, rrethi i Kaleicis ka edhe restorante që ofrojnë pjata të tilla si pizza, hamburgers, dhe më shumë.

Disa nga vendet më të mira për drekë në Antalya:

 • Seraser Fine Dining Restaurant

Kjo është një zgjedhje e shkëlqyeshme për një drekë elegante dhe të rafinuar. Seraser Fine Dining Restaurant ofron pamje panoramike të mrekullueshme të qytetit dhe detit.

 • Club Arma Restaurant

Ky restorant i përqendruar në det gjendet në plazhin Konyaalti dhe ofron një ambient të mrekullueshëm në atmosferën bregdetare. Mund të shijoni drekën tuaj nën hijen e pemëve palmash dhe të dëgjoni tingujt e valëve të detit.

 • 7 Mehmet Restaurant

Në qytetin e vjetër të Antalyas, në zonën e njohur si Kaleici, mund të gjeni restorante të shumta tradicionale turke. Ambienti tradicional dhe atmosfera e ngrohtë do të bëjnë drekën tuaj edhe më të shijshme.

 

Pasdite dhe Mbrëmja

Pasi keni ushqyer trupin dhe eksploruar gjithë dita, mund të kaloni pasditën duke shëtitur në portin e vjetër të Antalyas. Këtu do të gjeni një atmosferë të veçantë, dyqane të vogla, dhe mund të ndaloni për një kafe ose një akullore me fëmijët tuaj. Nëse jeni të interesuar për arte dhe kulturë, vizitoni Muzeun e Përgjithshëm të Antalyas, ku mund të shikoni ekspozita të ndryshme të artit dhe historisë lokale.

 

Darka

Për darkën, rekomandohet të provoni peshkun e freskët në një nga restorantet e peshkut në zonën turistike. Ju mund të shijoni pjatat e përgatitura me kujdes dhe të përbëra nga lloje të ndryshme të peshkut. Restorantet janë shumë të këndshme dhe ofrojnë pamje të mrekullueshme të detit.

Disa nga vendet më të mira për të ngrënë peshk për darkë në Antalya:

 • Marina Restaurant

Ky restorant i vendosur në marina e Antalyas ofron një ambient të mrekullueshëm me pamje të bukura të detit. Marina Restaurant shërben peshk të freskët dhe pjata të ndryshme të gatuar në stilin tradicional turk.

 • Güral Premier Belek Fish Restaurant

Në qytetin e Belek, i afërt me Antalya, mund të gjeni Güral Premier Belek Fish Restaurant. Ky restorant është njohur për peshkun e shkëlqyeshëm dhe atmosferën e tij të mrekullueshme. Ju mund të zgjidhni nga një gamë e gjerë të peshkut të freskët të përgatitur në mënyra të ndryshme, duke përfshirë gril, skuqje, ose pjekje në furrë.

 • Seraser Fine Dining Restaurant

Ky restorant, i përmendur më parë, nuk është vetëm një zgjedhje e shkëlqyeshme për drekë, por ofron edhe një eksperiencë të mrekullueshme të darkës me peshk.

 

Keni parasysh se:

Ju mund të rezervoni një nga super hotelet në Antalya me super ofertat e Max Travel dhe të kaloni kohë të mrekullueshme atje me familjen tuaj, hotelet e përzgjedhura nga MAX Travel për klientët e saj janë gjithmonë me konceptin Ultra All Inclusive që ofrojnë aktivitete dhe argëtim pa fund për të gjitha moshat.

 

Merrni tani super ofertën e Max Travel dhe kënaqu me familje në Antalya.

Looks like you have blocked notifications!